You are here: Home > Захворювання шкіри > Здорова шкіра

Здорова шкіра

Шкіра людини — це складний орган, який виконує різно­манітні важливі функції. Високорозвинутий нервовочутливий апарат шкіри забезпечує зв’язок організму з навколиш­нім середовищем. Шкіра активно реагує на зміни в діяль­ності внутрішніх органів. Вона нерідко перша подає сигнали про виникнення захворювань нервової системи, ендокринно­го апарату, травної системи та ін.

Здорова шкіра захищає організм від різних шкідливих впливів зовнішнього оточення. Стійкість до механічних шь дразників зумовлена щільністю епітеліального покриву, пружністю власне шкіри і підшкірної основи.

Вкритий при­родним шкірним салом епідерміс захищає всю поверхню тіла від шкідливої дії поту, води та інших хімічних чинників] Нормальний епідерміс погано проводить тепло і електрикуі тому він сприяє підтриманню сталої температури тіла приі коливанні навколишньої температури.

Шкіра бере участь у фізичній терморегуляції організму| виділяючи тепло. Через неї відбувається і випаровування.! Звичайно, цей складний процес протікає при безпосередній участі нервової і кровоносної систем, а також залоз шкіри., Непошкоджений епідерміс захищає організм від багатьох1 мікробів — збудників інфекційних захворювань.

Секреторну функцію здійснюють потові і сальні залози.1 Без фізичного навантаження при оптимальних зовнішній тем­пературі (18—20 °С) 1 вологості повітря здорова людина протягом доби виділяє 400—600 мл поту, а в гарячому цеху при тяжкій фізичній праці — до 10 л. Сальні залози за добу виділяють близько 20 г шкірного жиру, який відіграв дуже важливу роль у фізіології шкіри.

Шкіра бере участь у загальному обміні речовин, особливо білковому і вуглеводному, мінеральному і водному. В шкірі виробляються кератин, меланін, меланоїд, холекальциферол, ферменти та ін. Розлад обміну речовин, зокрема вітамінів, призводить до виникнення різних захворювань шкіри: себо­реї, вугрів, цинги, а також до посивіння волосся та ін.

Будова і фізіологія шкіри залежать від віку і статі лю­дини. У дітей шкіра тонша і ніжніша, ніж у дорослих. Вона чутливіша до різних подразників і легко пошкоджується при дії механічних, фізичних та хімічних чинників.

У людей по­хилого та старечого віку знижена функція сальних і пото­вих залоз, а також пригнічені процеси відновлення, внаслі­док чого шкіра стає сухою, нееластичною, з ознаками атро­фії. У жінок шкіра тонша і чутливіша до зонншшіх подраз­нень, ніж у чоловіків, оволосіння виражене менше, а під­шкірна основа товща.

Leave a Reply