Здорова шкіра
Шкіра людини — це складний орган, який виконує різноманітні важливі функції. Високорозвинутий нервовочутливий апарат шкіри забезпечує зв’язок організму з навколишнім середовищем. Шкіра активно реагує на зміни в діяльності внутрішніх органів. Вона нерідко перша подає сигнали про виникнення захворювань нервової системи, ендокринного апарату, травної системи та ін.
Здорова шкіра захищає організм від різних шкідливих впливів зовнішнього оточення. Стійкість до механічних шь дразників зумовлена щільністю епітеліального покриву, пружністю власне шкіри і підшкірної основи.
Вкритий природним шкірним салом епідерміс захищає всю поверхню тіла від шкідливої дії поту, води та інших хімічних чинників] Нормальний епідерміс погано проводить тепло і електрикуі тому він сприяє підтриманню сталої температури тіла приі коливанні навколишньої температури.
Шкіра бере участь у фізичній терморегуляції організму| виділяючи тепло. Через неї відбувається і випаровування.! Звичайно, цей складний процес протікає при безпосередній участі нервової і кровоносної систем, а також залоз шкіри., Непошкоджений епідерміс захищає організм від багатьох1 мікробів — збудників інфекційних захворювань.
Секреторну функцію здійснюють потові і сальні залози.1 Без фізичного навантаження при оптимальних зовнішній температурі (18—20 °С) 1 вологості повітря здорова людина протягом доби виділяє 400—600 мл поту, а в гарячому цеху при тяжкій фізичній праці — до 10 л. Сальні залози за добу виділяють близько 20 г шкірного жиру, який відіграв дуже важливу роль у фізіології шкіри.
Шкіра бере участь у загальному обміні речовин, особливо білковому і вуглеводному, мінеральному і водному. В шкірі виробляються кератин, меланін, меланоїд, холекальциферол, ферменти та ін. Розлад обміну речовин, зокрема вітамінів, призводить до виникнення різних захворювань шкіри: себореї, вугрів, цинги, а також до посивіння волосся та ін.
Будова і фізіологія шкіри залежать від віку і статі людини. У дітей шкіра тонша і ніжніша, ніж у дорослих. Вона чутливіша до різних подразників і легко пошкоджується при дії механічних, фізичних та хімічних чинників.
У людей похилого та старечого віку знижена функція сальних і потових залоз, а також пригнічені процеси відновлення, внаслідок чого шкіра стає сухою, нееластичною, з ознаками атрофії. У жінок шкіра тонша і чутливіша до зонншшіх подразнень, ніж у чоловіків, оволосіння виражене менше, а підшкірна основа товща.