You are here: Home > Захворювання шкіри > Захворювання сальних залоз

Захворювання сальних залоз

Проявляється підвищеною діяльністю сальних залоз і над­мірним скупченням жиру на шкірі. Порушення функції сальних залоз розглядають як прояв захворювання всього організму, стан якого залежить від діяльності нервової си­стеми і ендокринних залоз.

Доведена тісна функціональна залежність між статевими і сальними залозами. Про це свід­чить виникнення найактивніших ознак себореї в період ста­тевого дозрівання.

Виникнення і розвиток себореї підтриму­ють перевтома, нейропсихічні перевантаження, захворювання внутрішніх органів, особливо травної системи, хронічні ін­фекційні процеси, гіповітамінози, порушення жирового об­міну та ін. Має значення також і характер харчування, їжа, багата на вуглеводи, тваринні жири, екстрактивні речовини йод, кухонну сіль, підвищує виділення шкірного сала, хі­мічний склад якого змінюється. Залежно від якості шкірного жиру і клінічних проявів себорею розподіляють на рідку, густу і змішану.

Рідка себорея уражає переважно шкіру голови, обличчя, грудей, спини і проявляється помітним посиленням салови-ділення, виникненням поодиноких чорно-сірих дрібненьких пробок волосяних мішечків та вугрів.

Найчастіше хворіють юнаки і дівчата у 15—22 роки. У цей період сальні залози починають посилено і часто неправильно працювати. Внаслі­док якісної зміни хімічного складу виділюваного жиру від­бувається подразнення сальних залоз і порушення ороговіння епідермісу.

Роговий шар потовщується, і перемішані з жи­ром рогові клітини заповнюють волосяний мішечок у вигляді пробки. Якщо пробка своєчасно не видаляється, то шкірне сало гіркне і спричиняє запальні явища. Згодом приєднують­ся стафілококи і стрептококи, які зумовлюють виникнення гноячків.

Значна кількість пор вивідних проток сальних за­лоз і волосяних мішечків розширена, вони зяють, особливо в ділянці носа і носогубпих складок, через що поверхня шкіри нагадує апельсинову кірку.

Щоки, лоб і ніс блищать від нагромадження великої кількості рідкого шкірного сала. Во­лосся на голові жирне, блищить, має вигляд добре змащеного жиром, окремі пасма склеєні шкірним салом. Жирні лусочки склеюються і утворюють жовті кірки, які надають волоссю неохайного вигляду. Суб’єктивно іноді турбує незначне свер­біння.

Leave a Reply