You are here: Home > Захворювання шкіри > Захворювання нігтів

Захворювання нігтів

Розвивається внаслідок дії різних шкідливих агентів. На нігтьову пластинку вони впливають безпосередньо і побічно — шляхом розладу інервації і живлення.

До зовнішніх чинників відносять механічні й хімічні травми, інфекційні — паразитарні гриби, мікроорганізми, віруси, кліщі; до внутріш­ніх — інтоксикації, загальні інфекційні хвороби, пухлини, порушення діяльності ендокринних залоз, захворювання внутрішніх органів, хронічні захворювання шкіри (псоріаз, екзема, червоний плоский лишай), природжені відхилення від норми тощо.

Незважаючи на різноманітність причин ура­жень нігтів, хворобливі ознаки характеризуються однотип­ністю — змінюється забарвлення, консистенція, форма, по­верхня нігтьової пластинки, нігтьового валика і нігтьового ложа.

Зміна забарвлення нігтя. В тілі нігтьової пла­стинки виникають білі плями різних розмірів, частіше не­правильних обрисів, часом у вигляді полос, а у деяких ви­падках по всьому нігтю.Провідну роль у розвитку таких змін відіграє спадковість, а також функціональні відхилення в діяльності внутрішніх органів. Чорний ніготь — результат піднігтьового крововиливу, пігментної родимої плями, мела­номи. Жовтого кольору ніготь набуває при ураженні наднир­кових залоз (аддісонова хвороба), дії нікотинової кислоти, деяких медикаментів.

Зміна поверхні нігтьової пластинки від­бувається у вигляді поздовжніх і поперечних борозенок, точ­кових заглибин, розщеплення, розм’якшення і повного чи часткового відторгнення, ніготь втрачає блиск, іноді випук­лість і стає плоским з ложкоподібним заглибленням у центрі. У деяких хворих з тяжким перебігом псоріазу, іхтіозу та ін. розвивається значне потовщення і деформація нігтів (часті­ше на ногах).

Лікування проводять після обстеження хворого з метою встановлення причини ураження нігтів. Профілактика спря­мована на запобігання різним захворюванням, які спричиня­ють зміни нігтьових пластинок.

Таким чином, чимало захворювань шкіри і її придатків виникає внаслідок порушення елементарних санітарно-гігіє­нічних вимог у побуті і на виробництві, неохайності, недотри­мання режиму харчування, праці і відпочинку, зловживання спиртними напоями, куріння, а також відсутності знань з са­нітарії і невміння здійснити прості й доступні профілактичні заходи.

Хоч значна кількість шкірних хвороб не призводить до тяжких ушкоджень здоров’я, інвалідності і безпосередньо не впливає на працездатність людини, вони часто зумовлю­ють зміну її характеру і поведінки, психологічну пригніче­ність, а часом стимулюють виникнення і розвиток психічних захворювань, особливо в молодому віці (вугри, себорея, обли­сіння) .

Тепер не викликає сумніву зв’язок захворювань шкі­ри з розладами функції тих чи інших внутрішніх органів, зокрема ендокринних залоз. Тому лікування шкірних хвороб і здійснення профілактичних заходів потребують уважного клініко-лабораторного обстеження пацієнта і комплексності.

Здоровий спосіб життя і особиста гігієна, які безпосеред­ньо зумовлюють функціональні можливості захисних меха­нізмів організму, становлять основу профілактики захворю­вань шкіри.

Санітарія і гігієна вимагають, щоб кожна людина мала індивідуальні мило, мачулу, тапочки, рушники окремо для обличчя і для ніг, ножиці, спортивне взуття і одяг.

При виявленні почервоніння, лущення, саден, потертостей, тріщинок в ділянці міжпальцьових складок, при свер­бінні не слід займатися самолікуванням. Необхідно зверну­тися в медичний заклад до лікаря-спеціаліста, де буде пода­на відповідна допомога.

Успіх лікування і запобігання по­ширенню захворювань шкіри часто значною мірою залежать від своєчасно розпочатих оздоровчих заходів, акуратного і систематичного проведення лікування з використанням су­часних медикаментів, фізіотерапевтичних засобів, курортних і природних чинників, фізичної культури і спорту, дієти.

Leave a Reply