You are here: Home > Захворювання шкіри > Заразні захворювання

Заразні захворювання

Пухирчатка новонароджених епідемічна — гостре заразне захворювання, яке виникає в перші тижні життя дитини.

Джерелом хвороби часто стає мати, яка не виконує порад лікаря. Починається пухирчатка з гарячки, зниження апети­ту, неспокою, а через декілька годин висипають пухирці діа­метром 5 — 15 мм, заповнені молочно-мутпим вмістом.

При тяжкому перебігу пухирці значно збільшуються, з’являють­ся нові, іноді навіть на слизових оболонках рота, носа. Ура­жається вся шкіра, але не буває висипу на долонях і підош­вах.

Вміст деяких пухирців зсихається, і утворюються ніжні кірочки; інші пухирці розриваються, внаслідок чого оголю­ються ерозії (поверхове пошкодження епідермісу) яскраво-червоного кольору. При своєчасному активному лікуванні настає видужання.

Абсцеси (псевдофурункульоз, або гнійники, нариви), ви­никають і розвиваються у недоглянутих, виснажених, ослаб­лених грудних дітей. Стафілокок уражає потові залози.

Ця піодермія проявляється численними розсіяними по тілі, на волосистій частині голови, рідше на кінцівках, гноячками-абсцесами розміром до 5—7 мм, іноді більше. Вони містять густий веріпковоподібний гній. Без спеціальної медичної до­помоги захворювання триває довго і нерідко супроводжуєть­ся підвищеною температурою, значним загальним незду­жанням.

Стафілококове імпетиго (поверхова піодермія), або остіо-фолікуліт, може виникати на будь-якій ділянці шкіри, де є волосяні мішечки, але найчастіше в місцях, які піддаються механічному чи хімічному подразненню ззовні.

Спочатку з’являється маленький гостроверхий з волосиною в центрі гнійничок (прищик), заповнений сірувато-білим або зелену­ватим гноєм, який засихає в жовту кірочку. Через декілька днів кірочка відпадає, не залишаючи ніякого сліду.

Фолікуліт — глибше, ніж при остіофолікуліті, ураження волосяного мішечка стафілококом, внаслідок чого маленький прищик перетворюється в болісний вузлик червоного кольору з точкоподібним гнійничком на верхівці.

При прощупуванні виявляють затвердіння. Через 5—6 днів наступає розсмок­тування вузлика, і на його місці залишається коричнева або синювата пляма, іноді маленькі рубчики.

У робітників, які в процесі виробничої діяльності стикаються з хімічними і па­ливно-мастильними матеріалами (ацетон, бензол, кам’янову­гільний дьоготь, смоли, бензин, гас, солярка та ін.), часто виникає професійний фолікуліт.

Хімічні продукти, частки промислового пилу, бруду, будівельних матеріалів, землі на­громаджуються у виході волосяного мішечка, утворюючи пробку, яка подразнює чутливі нервові закінчення і викликає порушення цілості рогового шару епідермісу.

Крім того, спо­стерігається розлад захисної функції рогового шару, внаслі­док чого відкривається доступ для проникнення у волосяні мішечки і сальні залози гноєтворних мікробів. Розвивається запальний процес у вигляді вузлика з гноячком на верхівці.

Професійний фолікуліт локалізується переважно на задніх поверхнях передпліч, передніх поверхнях стегон та інших ділянках, які стикаються з продуктами виробництва.

Leave a Reply