You are here: Home > Захворювання шкіри > Псоріаз

Псоріаз

Досить поширене хронічне захворювання, яке нерідко рецидивує і дуже погано піддається лікуванню. Виникає в будь-якому віці, але найчастіше в період статевого дозріван­ня (14—18 років). За останні роки захворюваність на псоріаз дещо зросла.

Причина хвороби невідома. Перірі прояви ви­никають на ліктях, колінах, волосистій частині голови — поодинокі рожевого кольору плоскі вузлики, які нагадують сочевицю.

Розміри вузликів поступово збільшуються, внаслі­док чого вони з’єднуються, утворюючи великі суцільні вог­нища рожево-червоних уражень округлої чи неправильної форми. Межі з навколишньою здоровою шкірою чіткі.

Поверхня вогнищ вкрита білими сріблястими сухими лу­сочками, які поступово нашаровуються, утворюючи крихкі кірочки жовто-сірого кольору. При обережному пошкрябу­ванні вузлика його поверхня набуває білясто-сріблястого відтінку.

Якщо вузлик пошкребти інтенсивніше і зняти з нього розпушені неміцно прикріплені лусочки, то оголиться вилискуюча червона поверхня одного з шарів епідермісу, а через декілька хвилин виступлять дрібненькі краплинки крові у вигляді роси.

При виконанні цього дослідження у хворих немає суб’єктивних відчуттів. Висип може залишати­ся без зміни протягом багатьох тижнів і місяців. Потім на­віть без лікування повільно розсмоктується, сплощується і зовсім зникає, залишивши тимчасові білуваті або буруваті плями.

Висип при псоріазі може розміщуватись на будь-яких ді­лянках шкіри, але найчастіше на волосистій частині голови, передніх/і задніх поверхнях рук, ніг, особливо ліктьових і колінних суглобів, а у дітей і осіб похилого віку — на вели­ких складках.

На волосистій частині голови лусочки нерідко нашаровуються. Інколи псоріаз уражає шкіру долонь і пі­дошов, проявляючись великими нашаруваннями лусочок у ви­гляді мозолистих утворень, виникненням численних тріщин.

Перебіг псоріазу може бути дуже тяжким — у хворобливий процес втягується вся шкіра, розвивається еритродермія (розсіяне почервоніння майже всієї шкіри). Уся шкіра чер­вона, дуже лущиться, у великих складках з’являється навіть мокнення, різко погіршується загальний стан хворого: тем­пература тіла підвищується до 38—39 °С, зникає сон, турбу­ють розлади системи травлення.

Дуже тяжко перебігає хво­роба, коли уражаються суглоби,— артропатичний псоріаз. Така форма у деяких пацієнтів супроводить еритродермію. Починається процес з дрібних суглобів кистей і стіп, згодом поширюється й на всі інші.

Суглоби набрякають, у них по­рушується рухомість, турбує біль. Хворі втрачають праце­здатність. Під час розсмоктування і повного зникання висипу на шкірі хворобливий процес у суглобах послаблюється і функція їх відновлюється, але при загостренні псоріазу на шкірі набряк і біль у суглобах збільшуються.

При відсут­ності лікування і порушенні хворим елементарних санітар-но-гігіенічних правил у побуті і на виробництві артропатич­ний псоріаз може призвести до інвалідності.

Псоріаз загострюється частіше взимку, але у деяких хво­рих незалежно від пори року. Псоріаз має млявий, тривалий перебіг, у переважної більшості хворих загострення вини­кає щорічно, навіть не один раз. Провокують рецидиви хво­роби психоемоційні перевантаження, зловживання спиртними напоями, нераціональне харчування, різке охолодження., самолікування та ін.

Лікують хворих на псоріаз після ретельного обстеження з урахуванням даних лабораторних аналізів, визначення клі­нічної форми і стадії захворювання. Призначають ліки за­гальної і місцевої дії, фізіотерапевтичні методи, водні про­цедури.

Доцільно застосовувати мазі, креми, емульсії. Коли немає загострення, деяким хворим рекомендують лікуватися па ку­рортах з сірководневими і радоновими джерелами, грязями і раною. Особливо ефективні місцеві курортні фактори (за місцем мешкання хворого).

Відбір і направлення на курорт виконує лікар після уважного клініко-лабораторпого вивчен­ня загального стану пацієнта і вогнищ ураження шкіри. Про­типоказане направлення на південні курорти хворих, у яких хвороба загострюється влітку.

Профілактика передбачає створення оптимальних сані­тарно-гігієнічних умов для хворого в побуті і на виробни­цтві, дотримання дієти. Хворим забороняється переїдати, вживати алкогольні напої, гострі страви, багато жиру, цукру.

Куріння може спричиняти загострення псоріазу. Необхідно щодня здійснювати прогулянки пішки чи на велосипеді на свіжому повітрі, займатися дозованою помірною фізкульту­рою з обов’язковими гартувальними водними процедурами. Слід лікувати вогнища дрімаючої інфекції в каріозних зу­бах, мигдаликах, жовчному міхурі та ін.

Leave a Reply