You are here: Home > Захворювання шкіри > Профілактика грибкових захворювань

Профілактика грибкових захворювань

Особиста профілактика зводиться насамперед до акурат­ного додержання гігієнічних правил утримання шкіри і її придатків, індивідуального користування одягом і взуттям.

Грибковим захворюванням стіп можна з успіхом запобігати, щоденно миючи їх холодною водою, особливо влітку, і ста­ранно висушуючи спеціально виділеним рушником (звертаю­чи увагу на міжпальцьові складки).

Надійним і простим за­побіжним засобом є користування кожним відвідувачем лазні, душової кімнати особистими тапочками, які слід взу­вати після обмивання ніг під душем чи в тазику перед ви­ходом із мийного залу чи душової кімнати. Після відвіду­вання лазні, душової і висушування шкіри рекомендують протигрибкові присипки, мазі, пасти і розчини: присипка з гексаметилентетраміном і борною кислотою, саліцилова мазь, 1 % спиртовий розчин саліцилової кислоти, 2 % спиртовий розчин йоду, 2 % розчин хлору та ін.

Кожен повинен мати індивідуальне мило, губку, мочалку. Ванни, тази, ножиці для підстригання нігтів дезинфікують перед користуванням і після нього обтиранням 5 % розчи­ном формаліну, 5 % розчином хлораміну.

Слід дезинфікувати панчохи, шкарпетки, онучі кип’ятінням, а взуття — проти­ранням його внутрішньої поверхні 10 % розчином формаліну або закладанням у нього змочених цим розчином ватних там­понів і утриманням взуття 2—3 дні в поліетиленовому чи целофановому мішечку.

Інколи пацієнти з грибковим ураженням нігтів (оніхомі-козом) маскують свою хворобу манікюром. Якщо манікюрні інструменти не дезинфікувати належним чином, грибкова інфекція може поширитися на здорових клієнтів/Гігієна ви­магає обережності навіть при примірці чужих речей — капе­люхів, рукавичок, шкарпеток, панчіх, взуття і т. п.

Особи, які обслуговують хворих людей чи тварин, завж­ди після проведення будь-якої процедури повинні ретельно вимити руки теплою водою з милом і протерти сумішшю глі­церину, 96 % етилового спирту, розчину аміаку і води порів­ну. Особливо дбайливо слід стежити за чистотою нігтів. Під них може попадати уражене грибами волосся, лусочки, і ін­фекція розноситься по всьому тілі.

Суспільна профілактика грибкових захворювань передба­чає проведення запобіжних заходів загального характеру і створення оптимальних санітарно-гігієнічних умов на вироб­ництві і в побуті для збереження здоров’я населення.

Серед запобіжних заходів істотне значення має раннє виявлення хворих за допомогою загальної диспансеризації. Для запобі­гання грибковій інфекції в дитячих дошкільних закладах усіх дітей, яких приймають, оглядає лікар, а 2—3 рази на тиждень — медична сестра.

Працівники дитячих закладів перебувають під постійним наглядом лікарів. При виявленні дітей з ураженнями шкіри, волосся, нігтів їх слід терміново направити до лікаря-дерматолога.

Якщо в дитячому закладі зареєстроване грибкове захворювання, проводять усі проти­епідемічні заходи і встановлюють нагляд на 1 —1,5 міс. У цей період дітей через кожні 2—3 дні оглядає дерматолог.

У загальній профілактиці грибкових уражень має зна­чення систематичний санітарно-епідеміологічний нагляд за перукарнями, лазнями, душовими, басейнами з обов’язковим медичним контролем стану здоров’я працівників цих закла­дів.

Не слід застеляти підлогу бавовняними доріжками, бо в них разом з лусочками затримуються і розмножуються гриби-паразити. Зручні для цього гумові чи лінолеумові ки­лимки. Водостічна система має бути справною, бо в стічній воді бувають гриби, які можуть попадати на шкіру здорових людей.

При виявленні хворих па хронічну трихофітію серед обслуговуючого персоналу дитячих і медичних закладів, пра­цівників лазень, перукарень, басейнів тощо їх усувають від. роботи і переводять на посади, які не потребують контакту з людьми.

Велику профілактичну роботу здійснює ветеринарна служба, яка проводить вакцинацію протт трихофітії всього молодняка великої рогатої худоби колгоспних і радгоспних ферм, особистих господарств і нагляд за домашніми твари­нами.

Ветеринарні працівники ізолюють і лікують хворих тварин. Сільські і міські комунгоспи організують виловлю­вання бродячих кішок і собак, які часто є джерелом мікро­спорії, рідше — трихофітії.

Батьки, вихователі дітей і медичні працівники повинні пояснити дітям, що після того, як вони граються з домашніми тваринами, необхідно старанно вимити руки з милом, що не можна підбирати на вулиці бродячих кішок, собак і брати їх у ліжко.

Провідну роль у профілактиці мають заходи, спрямовані на зміцнення опірності організму. Щоб запобігти грибковій інфекції, слід систематично гартуватися: ходити босоніж по піску, траві, вранці по росі, обмивати ноги холодною водою 1—2 рази на добу, регулярно купатися, бути на сонці, гуляти на свіжому повітрі, виконувати фізичні вправи з помірним навантаженням тощо.

При підвищеному потінні небажано носити гумове взуття, нейлонові і капронові шкарпетки, пан­чохи. Слід користуватися бавовняними виробами.

Значну допомогу в боротьбі з грибковою інфекцією мо­жуть подати громадськість, санітарний актив, санітарні по­сти на промислових підприємствах, тваринницьких фермах, польових станах та ін.

Leave a Reply