Густа себорея
Густа себорея проявляється помірним саловиділенням, але шкірне сало згущене, змішане з роговими лусочками і недостатньо змащує поверхню шкіри. Вона стає сухого, потовщеною, часто зморшкуватою, еластичність її знижена.
Пори волосяних мішечків і вивідних проток сальних залоз, не закритих пробками, розширені і зяють. На волосистій частині голови саловиділепня дещо знижене, рогові лусочки вкривають усю шкіру й волосся.
На окремих ділянках лусочки нагромаджуються і утворюють сіро-жовті чи сіро-білі кірки. Під ними шкіра має нормальне забарвлення. Волосся сухе, тонкеу ламке, з розщепленими кінцями, воно інтенсивно випадає собливо на тім’ї і на межі волосистої частини з гладенькою шкірою лоба. Поступово утворюється лисина. На гладепькі шкірі верхньої половини тулуба при густій себореї можуть виникати рожеві чи червоні плями, поверхня яких вкрита дрібнепькими лусочками. Хворі відчувають незначне свербішія\яке збільшується після умивання холодною водою.
Змішана (комбінована) себорея характеризується наявністю клінічних проявів рідкої і густої форм захворювання. Наприклад, на лобі, носі, підборідді спостерігається підвищене саловиділення, а на щоках, волосистій частині голови — знижене, внаслідок чого якість шкіри і волосся різна.
Нерідко одна форма себореї дуже швидко змінює другу, особливо лід впливом сонячного опромінення, вітру, умивання твердою водою, лужним милом та ін.
Лікування себореї призначає лікар після ретельного обстеження пацієнта залежно від результатів аналізів, а також клінічної форми захворювання.
Насамперед слід усунути порушення в загальному стані здоров’я, зважаючи на велику роль у розвитку себореї фізіологічної діяльності травних та «ндокринних органів, центральної нервової системи. Важливо ліквідувати запори, якщо вони є у хворого. Рекомендована дієта з обмеженням вуглеводів, тваринних жирів, кухонної •солі, екстрактивних приправ, консервів та іншої подразнюючої їжі. У раціоні повинні переважати молочио-рослинні «трави.
-Профілактика себореї повинна спрямовуватись на виконання елементарних санітарно-гігієнічних вимог індивідуального догляду за шкірою, створення оптимальних побутових і виробничих умов. Слід займатися фізкультурою і спортом, водними процедурами, достатньо відпочивати і гуляти на свіжому повітрі та ін.
Для профілактики себореї дуже важливо правильно доглядати за волоссям. При здоровому волоссі голову слід мити туалетним милом чи рідким шампунем один раз на тиждень, краще мильною піною.
Намилювати треба не тільки волосся, а й шкіру. Не рекомендують застосовувати щітки, які можуть викликати запальну реакцію. Після старанного миття мильною піною волосся споліскують великою кількістю теплої води.
Бажано користуватися дощовою чи сніговою водою. У тверду воду додають на 1 л 1 чайну ложку питної соди. Темне волосся можна споліскувати водою, в яку доливають 2 столові ложки оцту на 1 л, а світле — відваром ромашки.
Надто сухе волосся буває при різних захворюваннях, але головним чином після недоцільного користування знежирюючими спиртовими розчинами, частого миття лужними милами, твердою водою тощо.
Волосся втрачає блиск, стає ламким, тьмяним і нагадує старий парик. На голові з’являються дрібненькі висівкоподібні і борошнисті лусочки (лупа), які притрушують і бруднять одяг. Забруднені пилом, лупою, змащеною секретом сальних і потових залоз, шкіра голови і волосся потребують частого миття водою з милом.