You are here: Home > Захворювання шкіри > Грибкові захворювання (дерматомікози)

Грибкові захворювання (дерматомікози)

Дерматомікози належать до заразних уражень шкіри, які розвиваються внаслідок проникнення в її шари дуже поши­рених у природі грибів-паразитів.

Ці збудники надзвичайно життєздатні і можуть зберігатися в лусочках, волоссі, кірках, на білизні, щітках, на підлозі, меблях, іграшках та інших предметах протягом багатьох років, не втрачаючи хворобо­творних властивостей.

Грибковими хворобами страждають переважно діти. Шкі­ра у них ніжна і е сприятливим середовищем для розмно­ження “паразитарних грибів. Гриби паразитують і спричи­няють захворювання у тварин — собак, кішок, коней, рога­тої худоби, дрібних гризунів та ін. Джерелом інфекції є хворі люди і тварини, а також грибоносії без проявів хво­роби. Збудник передається від хворого здоровому при без­посередньому контакті і за допомогою різних предметів ужитку, якими користується або користувався хворий (го­ловні убори, гребінці, щітки, білизна, іграшки тощо).

Зара­ження відбувається навіть при найменших пошкодженнях рогового шару епідермісу (розчухи, подряпини тощо), його стимулюють підвищене потіння, саловиділення і лущення шкіри. Гриби можуть уражати епідерміс, шкіру, волосся, ніг­ті, слизові оболонки.

Залежно від виду збудників і клінічних ознак грибкові хвороби поділені на 4 групи: 1) кератомікоз — хворобливий процес розвивається в роговому шарі епідермісу без запаль­ної реакції з боку шкіри; 2) дерматофітія — поверхневе за­палення шкіри, можуть уражатися нігті і волосся (трихофітія, мікроспорія, фавус, епідермофітія та ін.); 3) кандидози — запалення слизових оболонок і шкіри (волосся не ура­жається) ; 4) глибоке ураження підшкірної основи, м’язів, кісток, внутрішніх органів (у нашій країні майже не трап­ляється).

У першу групу віднесений різноколірний (висівкоподіб­ний) лишай. Інфікування відбувається при безпосередньому контакті хворого і здорового або через білизну. Можливість його зростає при підвищеному потінні, себореї, туберкульозі та ін.

На закритих ділянках шкіри, найчастіше на верхній частині грудної клітки, на плечах, висипають дрібненькі круглі жовті плями кольору кави з молоком. Плями повільно збільшуються і зливаються у великі ділянки ураження з нерівними обрисами.

Забарвлення вогнищ коливається від білого до бурого, темно-коричневого кольору. Поверхня плям вкрита висівкоподібними лусочками, які добре видно після розчухування нігтем або змащування 1 % спиртовим розчи­ном брильянтового зеленого, 2 % спиртовим розчином йоду. Без лікування перебіг тривалий, але систематичне сонячне опромінення вогнищ ураження може привести до видужання.

Leave a Reply