You are here: Home > Захворювання шкіри > Червоний плоский лишай

Червоний плоский лишай

Належить до хронічних захворювань нез’ясованої приро­ді». Виникненню висипу нерідко передують нервово-психічні перевантаження. Психотерапія хворих на червоний плоский лишай винятково ефективна.

Захворювання характеризується висипаннями хронічних запальних твердуватих вузликів розміром від макового зерна до сочевиці (діаметром 2—5 мм) з вилискуючою поверхнею і точковим пупкоподібним вдав­ленням у центрі.

Забарвлення — від тілесного до червоного, мідно-червоного, буро-червоного, синюшно-жовтуватого, буз­кового кольору. Вузлики можуть тісно прилягати один до одного і навіть з’єднуватися, утворюючи диски округлої, овальної або неправильної форми. Межі вузликів і дисків чіткі.

Червоний плоский лишай найчастіше розвивається на пе­редніх поверхнях променевозап’ясних суглобів, передніх по­верхнях передпліч, внутрішніх поверхнях стегон, ділянках таранно-гомілкових суглобів, у ліктьових і підколінних ям­ках. Вогнища висипу можуть з’являтися на тулубі.

Уражаю­ться також зовнішні статеві органи, особливо у чоловіків, і слизові оболонки рота, де захворювання проявляється біля­стими опаловими бляшками. Навколо них розміщуються окремо дрібненькі плоскі вузлики.

Висип з’являється на сли­зових оболонках щік у ділянці змикання верхніх і нижніх зубів, на твердому піднебінні. На язиці висип має вигляд суцільних білувато-сірих бляшок, на червоній каймі губ — білих плям.

Слизова оболонка рота уражається у половини хворих на червоний плоский лишай. Це підтримують тривалі подразнення неправильно виготовленими протезами, мета­левими пломбами, зубними коронками, курінням, грубою твердою їжею тощо.

Хворі на червоний плоский лишай скаржаться на свербіння різної інтенсивності, але суб’єктивних відчуттів може й не бути. Інколи у початковий період роз­витку погіршується загальний стан здоров’я, підвищується температура тіла, настає безсоння та ін.

Лікувати червоний плоский лишай повинен дерматолог. Профілактика передбачає уникання психоемоційних подраз­нень, підвищення опірності організму. Прогноз сприятливий, хоч перебіг хронічний, можливі повторення після тривалого  видужання.

Leave a Reply