Що готувати дітям від 1 року до 4 років
На сніданок можна рекомендувати будь-яку кашу або картоплю, макарони, яйце або сир, склянку молока або кофе з молоком, чай з молоком, хліб (булочку) з маслом.
На обід — суп овочевий або з крупів, борщ. В суп можна покласти м’ясні або рибні фрикадельки, просто молоте м’ясо. Багато супу давати не слід, звичайна денна порція — 1—І1/2 склянки.
Друга страва — овочеві котлети, пюре, сирники з сметаною, м’ясна котлета з гарніром, круп’яна запіканка. Третя страва: кисіль, компот, фрукти.
На полуднування добре дати простоквашу, молочний кисіль або молоко з булочкою чи печивом. Вечеря складається звичайно з сирної, овочевої або круп’яної страви і склянки молока або чаю з молоком.
Не треба дозволяти дитині – їсти надто багато хліба, це псує апетит. Можна дати трохи солоної їжі — кусочок оселедця, солоний огірок. Консерви не рекомендуються.
Діти, старші за чотири роки, можуть їсти те саме, що й дорослі, за винятком надто гострих, жирних і пряних страв.
Повноцінним є тільки різноманітне харчування. Треба подбати про те, щоб однакові страви не повторювались, скажімо, вранці й увечері, день у день.
Якість харчування не визначається тільки його складом і кількістю. Воно багато в чому залежить від того, чи своєчасно і чи з апетитом поїла дитина.
Діти старше одного року, як правило, повинні їсти 4 рази на день: сніданок — між 7 год. ЗО хв. і 9 год., обід — о 12—13 год. дня, полуднування — о 16 год., вечеря — о 19—20 годині.
В проміжках між сніданком, обідом, вечерею не слід давати дітям солодкого, хліба, молока. Діти повинні знати певні години приймання їжі і власне місце за столом. При безладному харчуванні їжа засвоюється значно гірше.
У молодшому віці не всі діти мають добрий апетит і не завжди охоче їдять нові для них страви. Незважаючи на це, треба привчати їх до різноманітного харчування, навіть і тоді, коли доводиться більше часу повозитися.
Неодмінно треба, щоб за столом завжди були спокійна обстановка і ніщо не розважало дітей. На другому році життя діти потроху починають їсти самостійно, без допомоги дорослих.
Треба дати дитині ложку в руки, але годувати її на перших порах іншою ложкою. Не слід поспішати, підганяти дитину. Всю порцію їжі треба покласти на тарілку зразу.
Якщо дитина все ж таки їсть погано, необхідно показати її лікареві. Треба взнати, чи не є причиною цього якесь захворювання, наприклад глисти.
Не слід загрожувати за поганий апетит покаранням, кричати-це тільки викликає ще більшу огиду до їжі. Немає рації і розважати дитину під час обіду, розказувати їй казки. Може, слухаючи, вона і з’їсть всю порцію, але користі від такого годування мало. Все, що з’їдається без апетиту, набагато гірше засвоюється організмом. Добиватися свого треба терпінням і, звичайно, намагатися смачніше готувати.
Особливу увагу важливо звернути на вміст вітамінів у їжі.