You are here: Home > Сад город > Як принадити птахів до саду

Як принадити птахів до саду

Для принаджування в сад синиць і інших корисних птахів в грудні виставляють годівниці, в які регулярно кладуть корм.

Комахоїдні птахи приносять велику користь, знищуючи багато шкідливих комах. Вони дуже ненажерливі. Наприклад, синиця з’їдає за день комах більше за власну вагу, а протягом літа знищує їх не менше 100 тисяч. Вважають, що пара синиць, оселившись у саду, може захистити від по­шкодження найбільш небезпечними шкідниками 40 плодових дерев серед­нього віку.

Дуже корисні дятли, повзики, пищухи, плиски, горихвістки, горобці та багато інших дрібних комахоїдних птахів. Так, родина шпаків знищує за літо до 8 тисяч травневих хрущів та їх личинок або 20—25 тисяч інших комах. Горобці годують своїх пташенят комахами, гусеницями, яких вони виловлюють у великій кількості.

Ластівка виловлює за літо до одного мільйона дрібних мух, комарів, попелиць та інших комах.

Щоб принадити птахів у сад, взимку їх необхідно підгодовувати. Для цього влаштовують годівниці — кормові столики, на які насипають зер­нові відходи, крихти хліба, сушені ягоди, шматочки м’яса. Для синиць мож­на підвішувати шматочки несолоного сала. Птахи звикають і залишаються в саду на літо.

Птахи охоче оселяються в саду, якщо на деревах розвісити синич­ники чи шпаківні. Штучні гнізда для синиць та інших дрібних птахів слід розвішувати не ближче 15—20 м одне від одного. Шпаківні можна розміщу­вати колоніями.

Гнізда можна виготовляти з сухих соснових дощок або дощок інших м’яких порід завтовшки не менше 2—2,5 см. До задньої стінки пташиного будиночка прибивають планку, причому гвіздки повинні виступати па її зовнішній бік, де їх загинають.

За допомогою планки будиночки кріплять до дерева чи жердини. Не слід тесати внутрішні стінки, особливо передню. Щоб птахам зручніше було виходити з гнізда, на внутрішньому боці перед­ньої стінки слід зробити невеличкі зарубки. У верхній частіші передньої стінки вирізують льоток.

Нові шпаківні обов’язкове фарбують в сірий або коричневий колір чи обмазують глиною, тому що птахи не завжди охоче поселяються в штуч­них гніздах, виготовлених із світлих нових дощок. Покрівлю слід робити односхилою, краще знімною. Кінці її повинні виходити над бічними стін­ками на 1 см, а над льотком — не менш як на 4 см. Дно краще робити вставним.

Будиночки повинні бути міцними, без щілин, невеликі щілини замазу­ють глиною.

Для різних птахів потрібні різні за розмірами гнізда. Для дятлів, галок розмір дна 18х18см, висота 40 см, діаметр льотка 8 см; для шпаківвідповідно 15X15, ЗО і 5 см, для синиць— 12×12, 25 і 3—3,5 см. Можна та­кож виготовляти будиночки-дуплянки з осикових чи липових кругляків.

Для перелітних птахів гнізда вивішують до початку танення снігу. Синичники краще розвішувати восени, в них бажано насипати суху тирсу чи торф шаром до 1,5 см. Закріплюють будиночки з невеликим нахилом впе­ред, льоток спрямовують в бік пануючих вітрів.

У старих садах шпаківні розвішують на рівні верхньої частини кро­ни, синичники — на висоті 3—7 м.

У смітті, що залишається в гніздах, зимують паразити — пухоїди, кліщі тощо. Восени або взимку пташині будиночки необхідно очищати і дезинфікувати розчином формаліну або ошпарювати кип’ятком, інакше перелітні птахи повторно в них не оселяться.

Leave a Reply