You are here: Home > Сад город > Висаджування дерев і кущів

Висаджування дерев і кущів

Перед садінням грунт удобріть, вносячи по 10—15 кг органічних добрив на 1 м2 з додаванням по 60—70 г фосфорно-калійних. Площа більшості садово-городніх ділянок не перебільшує 600— 800 м2.

На такій площі можна розмістити 8—9 високорослих дерев яблуні та 2—3 на напівкарликових підщепах, 2—3 груші, 2—3 вишні, 2—3 сли­ви, 2 черешні, 1 — 2 абрикоси, 6—10 кущів смородини, 4 — 5 аґрусу, 20—ЗО м2 малини, а також відвести площу під малопоширені плодові рослини: горобину, обліпиху, жимолость їстівну та інші.

Про планування території ми вже розповіли при викладенні робіт в зимову пору. Восени лише скоригуйте розроблений взимку план розміщення дерев і кущів.

Ряди дерев краще розташувати в напрямі з півночі на південь — при цьому поліпшуються умови освітлення дерев протягом дня. Відстань між сусідніми рядами залежить від висоти дерев. Вільний від гілок простір повинен дорівнювати висоті дерев. Тобто, при ширині крони 2,5—3 м і висоті дерева 2,5 — 3 м відстань між рядами повинна стано­вити 5—6 м, а в рядку — 4 — 6 м. При закладанні фермового садка слід потурбуватись про опори для дерев — шпалери, чаші.

Щоб сад був продуктивним і радував господаря, а не завдавав при­крості, заздалегідь (взимку) сплануйте все на папері, беручи до уваги розміщення будівель, декоративних дерев, овочів і квітів.

Потім весь план якомога точніше перенесіть на площу ділянки (забийте кілочки і на них напишіть породи та сорти дерев, ягідників та інших рослин). Після перенесення плану в натуру приступіть до копання посадочних ям. Робити це бажано за кілька днів, а то й місяців до садіння.

На придбаних у розсаднику чи в любителів саджанцях зразу ж ош мигніть листя, щоб воно не випаровувало вологу, а корені обмотайте вологою мішковиною, соломою, рогожею, травою, мохом або папером, а зверху плівкою і обв’яжіть шпагатом.

Робити це треба обов’язково — відкрите коріння через кілька хвилин може засохнути і значно погірша­ться умови приживлення рослин, а то й зовсім вони можуть не прийня­тись. Привезені саджанці краще висадити в заздалегідь викопані ями. Якщо відразу зробити цього неможливо, прикопайте їх у грунт, краще в напівзатіненому місці так, щоб коріння було повністю у вологій землі.

Щоб ви наочно уявили послідовність та деталі операцій по садінню дерев, звертаємо вашу увагу на особливо важливі з них.

*   Яму для плодових дерев викопайте діаметром 80—100 см і гли­биною 50—60 см. Верхній шар грунту складіть з одного боку, нижній — з іншого.

*   Саджанець звільніть від упаковки або візьміть з прикопу і уважно огляньте його: чи цілі гілки, чи немає пошкоджень стовбура та коріння гризунами. Обріжте пошкоджені та уражені хворобами частини коренів.
Коріння занурте в бовтанку з глини та гноївки, в яку бажано додати невелику кількість гетероауксину.

*   На дно посадочної ями насипте горбик суміші з верхнього шару грунту і перегною, торфу чи компосту. Поставте саджанець, орієнтуючи його в тому ж напрямі, в якому він ріс у розсаднику. Розкладіть на горбику коріння і засипте його сумішшю грунту і перегною (1 : 3). Сад­жанець злегка струшуйте і підтягуйте догори. Коренева шийка повинна бути на 6—7 см вище рівня грунту за межами ями.

*   Після того як коріння засипане, грунт утоптуйте ногою рівномірно по всій ямі. Стопу ноги ставте радіальна носком до дерева.

*   Зверху насипте горбик землі, а потім, розгрібаючи його, зробіть лунку для післясадивного поливу. В ній повинно вміститись 2—5 відер води. Поливайте обов’язково незалежно від погоди і стану грунту. Полив необхідний, щоб ущільнити грунт і поліпшити контакт коріння з ним.
Якщо після поливу оголилось коріння — підсипте грунт.

*   На щойно висадженому восени саджанці виріжте лише пошкодже­ ні гілки, а формування крони проведете вже навесні наступного року.

Восени також краще висадити ягідні кущі. За осінньо-зимовий період грунт добре осяде і ущільниться навколо їхнього коріння, наростуть пошкоджені корінці. До того ж більшість ягідних починають ріст дуже рано навесні (особливо аґрус та смородина).

Готуючи місце під ягідники, особливу увагу зверніть на ретельне вирівнювання грунту, щоб не було застоювання води. Перед переко­пуванням на 1 м2 площі внесіть по 10 —15 кг органічних, 50—60 г суперфосфату та 60—70 г калійних добрив, а на кислих грунтах обов’яз­ково по 400—500 г вапна.

Смородину розміщуйте через 1 —1,25 м, аґрус — 1,5 м, малину — 0,5—0,7 м. Посадочні ями під кущі викопуйте шириною 50—60 см, гли­биною — ЗО—40 см.

Крім добрив, внесених під перекопування, у кожну яму додатково внесіть, перемішуючи з грунтом, такі добрива: 10—15 кг органічних (перегною, торфу чи компосту), 100—150 г попелу, а якщо його немає — 100 —150 г суперфосфату і ЗО—40 г калійних добрив.

Техніка садіння кущів така ж, як і дерев. Смородину, порічки і малину можна садити в траншеях глибиною і шириною ЗО—40 см похило, а аґрус ставте обов’язково вертикально. Ягідні кущі після поливу підгорніть грунтом, а ще краще насипте горбик перегною або компосту висотою 12 — 15 см.

Восени також можна пересаджувати дерева, які на ваш по­гляд ростуть не там, де вам би хотілось. Пересаджування дерев — дуже відповідальна операція, тому що при цьому дерево позбавляється основної маси продуктивного коріння, порушується співвідношення між силою кореневої маси і надземними гілками.

Викопувати дерево треба з великою грудкою землі, краще пізно восени, коли верхній шар грунту вже промерзає. Але як би ви обережно не викопували, більшість коренів відрізається.

Те коріння, що залишилось, не спроможне задовольнити потребу всього листкового апарату в воді. Щоб привести потребу листя до можливостей коріння, рано навесні укоротіть основну масу гілок, збе­рігаючи їх супідрядність. За пересадженими деревами особливо ретельно доглядайте — своєчасно їх поливайте і підживлюйте насамперед азотни­ми добривами.

Не забудьте восени викопати ями та траншеї для садіння дерев і ягідних кущів навесні, якщо в цьому буде необхідність.

Leave a Reply