You are here: Home > Сад город > Вирощування суниць

Вирощування суниць

Догляд за плодоносними рослинами після весняного розпушування, видалення сухого листя та підживлення в червні включає регулярне зрошення. В більшості областей України урожай суниць в основно­му й залежить від своєчасних і якісних полинів.

Якщо цього не робити, слабка коренева система суниць не забезпечує добрий ріст рослин, можливе масове обсипання квіток, зав’язей, а якщо дуже сухо, то навіть листя погано відростає.

Поливайте через 4—6 днів, краще дощу­ванням, особливо при сухій погоді, щоб зволожити не лише грунт, а й приземний шар повітря.

В період достигання ягід частоту подивів можна зменшити, обов’язково поливати після збирання всього врожаю. В холод­ну погоду краще не поливати, бо це може призвести до ураження ягід сірою гниллю.

Після відцвітання основної маси квіток та зав’язування ягід, щоб вони не загнивали і не пошкоджувались капустянкою та слимаками, під квітконоси підстилайте чисту солому, можна підняти і укласти їх на натягнутий вподовж рядків дріт чи шпагат або на дротяні під­ставки.

Стежте, щоб ягоди добре освітлювались сонцем і про­дувались вітром. Для боротьби з слимаками, що завдають великої шкоди в цей період на заході і півночі республіки, вечорами міжряддя обпилюйте вапном або суперфосфатом (20—ЗО г на 1 м2 насаджень) з додаванням невеликої кількості меленого гіркого перцю; видаляйте з грядок предмети (дошки, каміння, купи хмизу та бур’яну), під якими можуть збиратись шкідливі молюски.

Збирати ніжні ягоди суниць треба в суху жарку погоду через день, а то й кожного дня, краще вранці після спадання роси. В прохо­лодну дощову погоду ягоди достигають через 3—4 дні.

Збирайте ягоди з чашечкою і частиною плодоніжки, не травмуйте їх пальцями, скла­дайте зразу в козубці місткістю 2 — 3 кг. Не слід пересипати ягоди з однієї тари в іншу. Одночасно в іншу тару скидайте гнилі ягоди, які зразу ж закопайте подалі від суничних грядок.

Залишати перестиглі та уражені хворобою ягоди на плантації не можна, щоб не допустити масового захворювання інших плодів. Зібрані ягоди не залишайте на сонці, а ставте в тіні в добре провітрюваних місцях.

Після збирання врожаю ретельно перегляньте грядки, зберіть гнилі та зіпсовані ягоди і знищіть їх. Вирвіть бур’яни, грунт добре розпушіть, внесіть перегній і регулярно поливайте. Якщо перегною немає, на метр рядка внесіть 10 г сечовини, 20 — суперфосфату і 6—8 г калійних добрив. Добрі результати дає внесення на метр рядка 50— 60 г повних добрив (плодоягідної суміші).

Вуси в міжряддях видаляйте регулярно, щоб вони не виснажували рослин. У рядках частину вусів можна залишити, особливо для від­новлення тих рослин, що випали.

Омолодити суниці можна скошуванням листя після збирання ягід. При цьому знищується також до 90—95 % суничного кліща.” Скошене листя негайно вигребіть, винесіть за межі грядок і спаліть. У холодне літо в північних районах республіки скошувати листя не бажано, тому що після цього не встигне відрости нове і не закладуться квіткові бруньки врожаю майбутнього року. Після скошування грядки підживіть азотними добривами і регулярно поливайте.

Закладати нові грядки суниць краще на рівному, без запа­дин, місці з невеликим південним, південно-східним або південно-захід­ним схилом. Бажано мати захист від північних холодних та східних посушливих вітрів.

Грядки суниць повинні добре освітлюватись, хоча б у першій половині дня. На ділянках з близьким розміщуванням під­ґрунтових вод прокладіть дренаж, а грядки підніміть на ЗО—40 см.

Вважається доцільним вирощувати суниці на одному місці протя­гом трьох-чотирьох років, бо пізніше продуктивність рослин різко зни­жується внаслідок нагромадження шкідників і хвороб, різних токсичних сполук та значної кількості коріння.

Найкраще нові насадження суниць розміщувати по чорному, сиде­ральному пару чи напівпару. Можна також висаджувати після ранніх і зеленних овочевих культур при умові доброго догляду за ними і своє­часного збирання врожаю та післязбиральної підготовки грунту під суниці.

Небажаними попередниками для суниці є картопля, помідори, хризантеми, бо вони можуть сприяти захворюванню суниць вілтом (хворобою в’янення) і пошкодженню нематодами. Уникайте також су­сідства малини, айстр, левкоїв, петунії, які мають спільних з суницями шкідників.

Добираючи сорти, можна створити конвейєр постачання делі­катесної ягоди на стіл вашої сім’ї.

Раніше всіх вже в кінці травня — на початку червня достигає Київська рання. Ягоди її дуже смачні, запашні, хоча дрібні і дають невисокий урожай. Через 2—3 дні вистигає Львівська рання з крупні­шими ягодами і дещо вищим урожаєм.

До кращих ранніх сортів нале­жать також районовані на Україні Мелітопольська рання, Кримська рання, Заря, Ромашка та Русанівка. Перспективними для присадибного садівництва вважаються ранні сорти Гренадир, Зенга Прекозана, Шуекроп, Рання Махерауха.

Конвейєр можуть продовжити середньоран­ні сорти Адагумська, Покахонтас, перспективні Марієва Махераух, Хуммі Гранде, середньостиглі Веденсвіл 7, Коралова 100, Кримчанка, Кульвер, Фестивальна та Ясна; основну масу врожаю для домашнього консервування дадуть середньопізні сорти — Зенга Зенгана, Ред Гонтлет та пізньостиглий Талісман.

З липня і до глибокої осені невелику кількість запашних свіжих ягід суниць для поточного споживання можна збирати, якщо завести ремонтантні сорти суниць: Кримська ремонтантна, Сахалінська, Ада, Неісчерпаєма, Ред річ, Сан Рівалі, Махерн, Херцберг, Машенька.

Не зайвими будуть кілька кущиків полуниць — хоча ягоди її дріб­ніші, а урожай значно нижчий, ніж суниць, але вони ніжніші, смач­ніші й ароматніші. Зустрічаються сорти полуниць Міланська та Шпанка.

В останні роки садівники звертають увагу на сунично-полуничні гібриди. В них поєднується висока врожайність і крупність ягід су­ниць, з ніжним смаком полуниць і високими квітконосами (це сприяє меншому враженню ягід хворобами).

Зустрічаються такі гібриди цієї рослини: Надєжда Загор’я, Мускатна бірюлівська, Пенелопа, Рапорт, Діана, Раїса, Цукат мускатний.

Готувати грунт під суниці потрібно ретельно — винесіть після­збиральні рештки і бур’яни, внесіть на 1 м2 по 10—15 кг перегною, компосту або некислого торфу після його компостування з суперфосфа­том; бажано також на ту ж площу довнести по 45 г суперфосфату, 20 г калійних добрив. Перекопувати грядки бажано якомога глибше (але щоб не вивернути на поверхню неродючий шар грунту і глей на перезволожених грунтах).

На кислих грунтах внесіть на 1 м2 по 200—400 г вапна, але не більше, бо суниці пригноблюються ним.

Садивний матеріал краще купувати в науково-дослідних уста­новах, де його ретельно відбирають, щоб не було вірусів, кліщів, нема­тоди та специфічних рослин, що засмічують ділянки суниць.

Якщо для садіння використовуєте свою розсаду, слід вже з весни виділити чистосортні, високопродуктивні, здорові кущі. Можна зробити невеличкий розсадник.

Виділені кущі викопайте з великою грудкою землі і висадіть на добре підготовленому грунті в домашньому роз­саднику. Кущі садіть рідко, забезпечте їх добрий догляд, можна накрити плівковими каркасами.

Розетки з корінцями, що утворюються на вусах, регулярно відокремлюйте і пересаджуйте на іншу грядку, теж з плівко­вим укриттям, де забезпечте щоденний полив дощуванням і періодичне підживлення азотними добривами. Через 20—ЗО днів дорощування в розсаднику розсада готова, на ній повинно бути по три-чотири ли очки, густа мичка коріння довжиною не менше 5 — 6 см.

Садити суниці на постійну грядку можна рано навесні, але в присадибних садах частіше це роблять у липні — серпні. Чим раніше висадити розсаду, тим краще лриживуться рослини, закладуться квіткові бруньки і більша ймовірність одержання достатньо високого урожаю суниць в наступному році. Найпізніший строк садіння суниці на Украї­ні — середина вересня.

Для створення сприятливих умов освітлення грядки розміщуйте в напрямі зі сходу на захід. На відкритих, добре освітлених місцях висаджуйте широкими смугами через 20—ЗО см з відстанню між смугами 60—70 см. Відстань у рядку для компактних сортів, що утво­рюють мало вусів,— 15—20 см, для сильнорослих — 25—ЗО см.

Рослини висаджуйте в заздалегідь залиті водою лунки. Висаджуючи розсаду, стежте, щоб було добре розправлене коріння, а точка росту не засипалась грунтом.

Після висаджування розсади рослини вирівняйте у рядках і зразу ж полийте дощуванням або з лійки, у перші дні в суху погоду поливайте через день-два.

Через 10—15 днів після садіння грядки огляньте, підсадіть замість тих, що не прижились, очистіть точку росту, обережно розпушіть грунт і надалі поливайте дощуванням. Грунт під нововисаджешши рослинами замульчуйте невеликим шаром перегною, торфу або компосту.

Tags:

Leave a Reply