You are here: Home > Сад город > Вирощування квасолі

Вирощування квасолі

КВАСОЛЯ — теплолюбна овочева рослина, вибагли­ва до вологості грунту й повітря. Погано росте на важ­ких, холодних і кислих грунтах. Найкраще розміщувати її на городі після огірків, капусти, картоплі, коренепло­дів, на добре освітлених ділянках.

Восени грунт копають на повний штик лопати з внесенням в середньому 1— 1,5 відра перегною на квадратний метр і по ЗО—40 г су­перфосфату.

Навесні перекопують на глибину 10—12 см 1 вносять калійну сіль — 25 г на квадратний метр, після чого ре­тельно боронують граблями.

Висівають квасолю в середині або в кінці травня, коли грунт на глибині 10 см про­гріється до 10—12 °С, стрічковим трирядковим спосо­бом з відстанню між рядками в стрічці 25 см, між стріч­ками— 45—60 см, у ряду — 8—10 см, на глибину — 4— 5 см.

Догляд за посівами полягає в розпушуванні, піджив­ленні, боротьбі проти шкідників та хвороб (найбільшої шкоди цій культурі завдає квасолевий зерноїд). Щоб за­побігти захворюванням та пошкодженням шкідниками, квасолю висівають на одному і тому самому місці не час­тіше одного разу в чотири роки.

Після дощу, коли грунт підсохне й утвориться кірка, його розпушують. За сезон це роблять 4—5 разів. Бур’яни в рядках регулярно про­полюють.

Овочева квасоля. За смаковими якостями та харчо­вою цінністю вона краща за горох, а за вмістом білка близька до м’яса. Зелені боби (лопатки) і недостигле насіння використовують для супів, гарнірів та приготу­вання консервів. Боби квасолі консервують цілими або порізаними на шматочки, їх заморожують.

Недозрілі боби багаті на каротин, аскорбінову кислоту, вітаміни групи В, цукор, амінокислоти — аргінін, триптофан, лі­зин, тирозин. Є в них солі калію, фосфору, магнію, каль­цію, міді, бору, молібдену (останній запобігає карієсу зубів).

При захворюваннях печінки та жовчного міхура квасолю вживають як дієтичний продукт харчування. Корисна квасоля літнім людям для профілактики атеро­склерозу.

Урожай зелених бобів (лопаток) становить 80— 150 ц/га. Насіння сортів Білозерна 361, Масляна сама рання 273, Олтин, Ювілейна 287 є в магазинах «Сортнасіннєовоч».

Агротехніка квасолі проста. Сіють її ши­рокорядним способом з міжряддями 45 см, у ряду — 8— 10 см наприкінці квітня — початку травня або під лопату 40X30 см по 2—3 рослини в гнізді.

Leave a Reply