You are here: Home > Сад город > Вирощування картоплі

Вирощування картоплі

Уже зараз умілі городники одержують по 500—600 кг з сотки. І це не межа. За таких урожаїв всього-на-всього одна сотка забезпечує продукцією цілу сім’ю з 3—4-х чоловік, але середня врожайність у біль­шості городників поки що не перевищує 250—300 кг. Отже, тим, хто ще не навчився вирощувати високі вро­жаї картоплі, слід висаджувати хоча б півсотки на чле­на сім’ї.

НЕ САДІТЬ КАРТОПЛЮ ПО КАРТОПЛІ —так часто радять учені. А де ж її садити, якщо дві третини площі щороку під «другим хлібом»? Та по картоплі ж…

Звичайно, колорадського жука може бути багатенько. Проте при хорошому догляді можна виростити добрий урожай навіть тоді, коли картопля росте по картоплі де-сятки років.

Висаджувати картоплю треба якомога раніше, особ­ливо на півдні й сході України. Рано висаджені бульби не так страждають від високих температур, рано форму­ється урожай, їх менше «атакує» колорадський жук. Са­дити картоплю починають, коли грунт прогрівся до 6— 8 °С на глибині 10 см.

Садять картоплю мілко — на глибину 6—8 см, ран­ню — 4—5 см, у добре розпушений і удобрений грунт. Ря­док від рядка розташовують на відстані 45—60 см, в ряд­ку відстань між гніздами — 25—35 см.

Менші відстані на родючих, добре удобрених грунтах. При висаджуванні дрібної картоплі по одній в гніздо відстань між гніздами можна зменшити навіть до 15 см. Густіше садять ранню картоплю.

Рядки краще розташувати з півдня на північ, щоб вони краще освітлювалися і прогрівалися сонцем.

НАДРАННЮ КАРТОПЛЮ можна виростити, зро­бивши на городі кілька невеличких «парників». Для цьо­го викопують лунки глибиною і шириною ЗО см, на дно кладуть шар розігрітого гною товщиною 15 см, потім — шар грунту, на якому висаджують бульби, що пророщу­валися ще з зими. Лунки накриваються склом чи плів­кою. Висаджені таким способом бульби знизу грітиме біопаливо, зверху — сонце.

Найгрізніший ворог картоплі — колорадський жук. Він не боїться навіть багатьох хімічних препаратів. А найефективніших городникам сьогодні майже не діста­ти. Отож, спеціалісти і практики садівничих і фермер­ських господарств радять найбільш доступні методи за­хисту картоплі:

—   З—5 кілограмів листя волоського горіха настояти протягом трьох тижнів у 10 літрах води;

—   піввідра листя тополі кип’ятити 15 хвилин   у    10 літрах води, потім настоювати 3—4 дні;

—   третю частину відра полину гіркого настоювати 5 днів у 10 літрах води;

—   200 грамів часнику (пір’їн чи потертих зубків) на­стояти 3—4 дні у 10 літрах води. Перед обприскуванням у розчин додати 40 грамів господарського мила;

—   переварити 100 грамів червоного перцю у 10 літ­рах води протягом двох годин і додати мила;

—   розчинити у воді деревний попіл (1 : 20), додавши ЗО грамів мила на 10 літрів розчину.

При масовій появі личинок жука обприскування про­водиться 3 рази через 5—7 днів.

Tags:

Leave a Reply