You are here: Home > Сад город > Весняні роботи в саду

Весняні роботи в саду

Білопінне буяння садів триває з кінця квітня до середини травня. А до того часу треба виконати безліч робіт: боротись з опіками, регулю­вати танення снігу і затримувати воду, підживити по мерзлоталому грунту, ретельно оглянути дерева і відремонтувати пошкоджені взимку морозами та гризунами.

Зробити перещеплення з метою омолодження дерев або заміни сортів, ще до розпускання бруньок обприскати проти зимуючих на них шкідників, а з настанням теплих днів вчасно закрити вологу, розпушити грунт у міжряддях, висіяти в них сидеральні культу­ри, висадити нові дерева і вже після того, як відцвітуть сади, обприснути їх проти яблуневої молі та інших шкідників, що на цей час уже розмно­жуються.

РЕМОНТ ДЕРЕВ

Пошкоджені опіками, морозобоїнами, гризунами або відчахнуті гілки ретельно зріжте, слідкуючи; щоб не була порушена їх супідряд­ність. Значно важче ремонтувати опіки та пошкодження гризунами. Якщо у молодого дерева віком до трьох років пошкоджено більше полови­ни товщини стовбура, найкраще його зрізати трохи нижче місця пошкод­ження.

Із сплячих бруньок прищепи з’явиться новий пагін і швидко виросте за рахунок тієї великої кількості пластичних речовин, які надійдуть з добре розвинутої кореневої системи. З цього пагона можна значно швидше сформувати нове дерево, ніж з висадженого замість пошкодженого.

Старіші дерева, зрізувати які немає рації, спробуйте врятувати, застосовуючи щеплення містком. Живці для щеплення заго­туйте у березні з зимостійких сортів або з диких плодових дерев. Залежно від товщини штамба зробіть 2— З щеплення.

Обидва кінці живця (довжина його залежить від шири­ни пошкодження) зріжте навскіс, зорієнтувавши щодо стовбура верх­ню і нижню його частини, і вставте в розрізи кори, зроблені вище і нижче місць пошкодження на 4— 5 см

Після щеплення накладіть тугі пов’язки, краще з клейкої пластикової плівки, замажте глиною з коро­в’яком і знову туго обв’яжіть мішковиною або плівкою. Влітку містки почнуть рости і потовщуватись. При необхідності обв’язку по­слабте, а якщо на живцях з містків з’явиться поросль, її акуратно видаліть.

Якщо рана менша половини товщини стовбура, зачистіть її гострим ножем, виріжте не лише тканини, що відмерли, а й здорову деревину шириною 1,5 — 2 см. Особливо це необхідно при лікуванні інфекційних ран, наприклад, при пошкодженні чорним раком.

Рану злегка просу­шіть і продезинфікуйте 10 %-ним розчином формаліну або 5 %-ним розчином залізного чи мідного купоросу. Оброблену рану замажте варом або замазкою, виготовленою з нігролу (70 %), парафіну і каніфолі (живиці) — кожного по 15 %. Ще простіше замазати рану олійною фарбою або сумішшю коров’яку, глини та гашеного вапна, взятих у рівних співвідношеннях.

Можна також скористатись клейкою пластиковою плівкою темного кольору, прозору ж плівку зверху обв’язати папером, рубероїдом чи іншим непрозорим матеріалом, щоб під раною не підвищувалась тем­пература у жаркі сонячні дні.

Очищати відмерлу кору з штамбів та скелетних гілок слід також рано навесні, застосовуючи скребачки та дротяні металеві щітки. Цей засіб догляду за деревами запобігає захворюванню кори дерев, сприяє знищенню шкідників, що там зимують, омолодженню деревини.

Після зачищення кори замажте рани садовим варом і побіліть розчином негашеного вапна, а ще краще — полівінілацетатною емульсією з до­даванням розчину залізного або мідного купоросу чи іншого анти­септичного засобу.

Якщо була допущена недбалість у догляді і на деревах утворились дупла, їх необхідно також залікувати. Спочатку вичистіть відмерлу деревину, зачистіть край отвору до живої деревини, обробіть 5 %-ним розчином мідного купоросу і зацементуйте сумішшю трьох частин крупного піску і частини цементу високої марки, поверхню ретель­но затріть цементом і після висихання пробку пофарбуйте олійною фар­бою.

Борознування кори дерев вишні та черешні краще проводити рано навесні, зробивши поздовжні розрізи кори суспіль з північного боку. Це запобігав розтріскуванню кори і камедетечі, підвищенню довговіч­ності. На молодих деревах робіть це кожного року, на дорослих — через 2—3 роки.

Tags:

Leave a Reply