You are here: Home > Сад город > Садіння плодових дерев та ягідних кущів

Садіння плодових дерев та ягідних кущів

Для приживання саджанців велике значення має час садіння. У південних районах України саджанці плодоягідних культур мож­на садити з осені (не пізніш як за місяць до морозів і при наяв­ності вологи в грунті) та рано навесні.

В зоні Полісся та північ­ної частини Лісостепу саджанці яблуні та кущових ягідників, як більш витривалі, також можна садити з осені (за місяць до мо­розів) та рано навесні. Кісточкові ж породи, грушу та виноград тут треба садити тільки рано навесні, тому що при осінньому са­дінні приживання буває здебільшого незадовільне.

Кращим часом для садіння суниць є серпень-вересень (на пів­дні до половини жовтня) та рання весна.

Саджанці,яблуні та груші для садіння треба брати лише дво­річного віку з правильно сформованою кроною і добре розвине­ною кореневою системою.

Кісточкові породи можна садити й од­норічками, якщо вони мають крону. Смородину, аґрус та виноград висаджують добре розвиненими однорічними або дворічними сад­жанцями, а малину однорічними кореневими паростками.

Розсаду суниць (цьогорічні розетки, що утворюються на «ву­сах», та молоді торішні рослини) заготовляють на чистосортних високоврожайних суничних плантаціях.

Рекомендується користуватись садивним матеріалом з дер­жавних і колгоспних плодорозсадників, вимагаючи на нього сор­тові свідоцтва.

Саджанці плодових дерев треба садити з кілком, до якого по­тім прив’язують штамб посадженого деревця. Кілки завдовжки 1,5 метра забивають у дно ями перед садінням.

При садінні сад­жанці ставлять з північного боку кілків, щоб захистити стовбури молодих дерев від сонячних опіків. За 2—3 тижні до початку осін­нього садіння (весною за кілька днів до садіння) ями загортають приблизно на 2/3 їх глибини верхньою поживною землею, щоб вона зляглася і після садіння не дуже осідала.

Одночасно з цим землю, якою засипають ями, заправляють добривами. На одну яму дають перегною 8—10 кілограмів, суперфосфату 120 грамів’, азотних і калійних добрив по 50 грамів, добре перемішуючи їх із землею.

Перед садінням оглядають кореневу систему саджанців і об­різують до здорового місця пошкоджені та підмерзлі (почорнілі) корінці. Потім садивний матеріал ставлять на 8—10 годин корін
у воду для насичення вологою. Саджанці, що помітно пере­сохли підчас перевезення та зберігання, ставлять у воду на 1—2 доби.

Під час садіння кореневу систему саджанців вмочують у рід­кий розчин грунту, глини і коров’яку. Враховуючи осідання грун­ту в ямі після садіння, саджанці плодових дерев треба садити так, щоб коренева шийка була на 2—3 сантиметри вище від рівня грунту.

Для цього їх садять за допомогою садильної дошки (мал. ]). Посередині ями нагортають горбик свіжої землі, на який ставлять саджанець. Встановивши дерево на потрібну висоту розправляють коріння і присипають його поживною землею з верхнього орного шару грунту.

Під час засипання коріння саджанець злегка під­трушують, після чого землю притоптують ногою, щоб вона краще прилягала до коріння.

Посаджені дерева відразу ж поливають. Під одно дерево дають 2—4 відра води, залежно від вологості грунту. Коли вода увійде, яму загортають остаточ­но пухкою землею і для збере­ження вологи вкривають звер­ху шаром перепрілого гною або компостованого торфу зав­товшки 8—10 сантиметрів.

Сад­жанці підв’язують до кілків, щоб їх не розхитував вітер. Підв’язують їх нетуго «вісім­кою». Високі кілки зрізують пилочкою нижче крони, щоб об них не терлися гілки.

Смородину і порічки садять на 3—5сантиметрів глибше, ніж вони росли в розсаднику, а малину і аґрус — по кореневу шийку.

Після садіння рослини поливають, витрачаючи по 5—10 літ­рів веди на кожну яму.

Суниці висаджують рівними рядами під шнур. Перед садінням вкорочують кореневу систему, якщо вона довга, а також для змен­шення випаровування зрізують ножицями частину найстаріших листкових пластинок, залишаючи листкові ніжки.

При садінні треба стежити, щоб не засипалась землею центральна брунь­ка («сердечко»), від чого рослини погано приживаються. Садять на таку глибину, на якій розсада росла на плантації .

Tags:

Leave a Reply