You are here: Home > Сад город > Перещеплення дерев

Перещеплення дерев

Перещепленням позбавляються вад дерев, викликаних пошкоджен­ням морозами або шкідниками. Його проводять, щоб замінити сорт або мати на дереві кілька сортів. З метою створення дерева-саду, на якому буде розміщено кілька сортів, бажано висаджувати зимостійкі породи і сорти, які будуть деревами-скелетоутворювачами.

З сортів яблуні кращими для цього вважаються Аніс, Антонівка, Боровинка, груші — Лимонка, Олексан-дрівка, вишні Гріот остгеймський. Через 3—4 роки після вирощування на постійному місці у дерев-скелетоутворювачів перещеплюють скелетні гілки на відстані ЗО—35 см від їх основи, а центральний провідник — на 15—20 см вище рівня скелетних гілок.

Перещеплювати можна лише здорові дерева, вік яких для зерняткових повинен бути не більше 25, для кісточкових — 15 років. У кроні перед щепленням виріжте всі зайві гілки, залишивши три скелетні першого порядку у першому ярусі, дві — у другому і одну — в третьому. Між ними обов’язково залиште невеличкі обростаючі гілочки.

Живці для перещеплення заготовляйте пізно восени або рано навесні до набрякання бруньок.

Залежно від стану дерева-підщепи і наявних живців, а також строку, перещеплення проводять різними способами.

Копуліровку застосовують при однаковій товщині підщепи і прищепи. Є кілька способів копуліровки: з округлими зрізами (мал. 23), поліпшене з язичком, з подовженими косими зрізами і при щепленні цим спосо­бом важливо, щоб камбіальні шари сумістилися.

Вприклад щеплять товсті гілки і значно тонші живці. Щоб забезпе­чити краще приживлення, на прищепі роблять фігурні вирізи — язичок, плечко тощо (мал. 24). Якщо немає можливості заготовити живці, щеплення вприклад можна зробити щитком — брунькою з частиною деревини товщиною’ 0,5 см.

Щеплення в боковий заріз застосовують переважно для поліпшення крони при оголенні скелетних гілок. При цьому роблять неглибокий, довжиною 3—3,5 см, навкісний розріз кори і деревини, поворотом ножа  розширюють його і вставляють живець, на якому роблять двобічні навкісні зрізи такої ж довжини.

В розщіп щеплять товсту підщепу і тонку прищепу. При цьому підщепу зрізають ножівкою, торець зрізу розколюють і в щілину (роз­щіп) вставляють стамеску або дерев’яний клинець. Після того, як живець буде зрізаний на 4—5 см з обох боків на клин, його вставляють у щілину, стамеску витягують, а прищепа щільно притискається до тканини підщепи (мал. 25).

За кору щеплять живцем з сідлом або шипом. Дехто віддав пере гу модифікації цього способу щеплення клином — крім кори на підщепі роблять клиноподібний виріз, а на прищепі — клиноподібне загострення. Після з’єднання щеплюваних компонентів їх туго обмотують синтетичною плівкою або липовим ликом і обмазують садовим варом або пластиліном.

Догляд за перещепленими деревами. На окуліруваавх влітку поперед­нього року деревах рано навесні зніміть обв’язку і якщо вічко прижилось і збереглось, окулянт зріжте на 15—20 см вище місця окуліровки.

Всі бруньки на шипах вище місця окулірування виріжте, щоб не утворюва­лась поросль і не потовщувався щип. Після відростання пагона прищепи на 15 — 20 см прив’яжіть його до шипа, щоб у вітряну погоду він не від­чахнувся.

На підщепах, де вічка не прижились, зробіть щеплення живцем або залиште їх і повторно заокуліруйте.

Щоб запобігти обламуванню пагонів прищеп, щеплених живцями, на товсті гілки з двох боків прив’яжіть палички, до яких прикріпіть пагони прищепи. Для надання переваги в рості щепленим живцям пагони гілки-підщепи, що виростають нижче місця щеплення, постійно при­щипуйте, щоб послабити їх ріст.

Але не слід видаляти їх повністю. Гілки підщепи вирізуйте лише після того, як достатньо закріпляться пагони з щепленого живця. У цей же час зніміть палички, якими під­тримувалися пагони-прищепи.

На гілках, що виросли з прищеп, виділіть центральний провідник, виріжте або послабте його конкурентів, сформуйте скелетні гілки та обростаючу деревину.

Tags:

Leave a Reply