You are here: Home > Сад город > Домашній розсадник

Домашній розсадник

Часто садоводи-любителі не можуть знайти саджанців необхідного сорту. Буває й так, що виникає термінова потреба висадити дерево замість сильно пошкодженого або того, що загинуло взимку. Тому досвідчений садівник повинен мати бодай невеличкий домашній роз­садник. Це клопітливо, але цікаво — самому сформувати дерево за власним бажанням і в бажаній комбінації.

Грунт у розсаднику глибоко перекопайте, добре угнойте, бажано, щоб тут було постійне зрощення.

Садивний матеріал можна одержати з насіння, укорінених зелених або здерев’янілих живців, з відводків від материнських кущів. Але найбільш поширений спосіб — щеплення вибраних вами сортів окуліровкою, копуліровкою та іншими способами на морозостійкі або карли­кові підщепи.

Підщепи для окуліровки можна одержати також з саджанців попе­реднього року, які не виросли до достатньої товщини і розмірів. Рано навесні викопайте їх, укоротіть надземну частину на 18—20 см, а корені на 16 —18 см, замочіть на добу в теплій воді, занурте в бовтанку з рівних частин глини і коров’яку.

Піля садіння підгорніть, щоб не утворились бокові пагони, які можуть заважати проведенню доброякісної окулі­ровки.

Живці, заготовлені з осені або рано навесні, теж слід висаджувати якомога раніше. Для стимулювання укорінення нижню частину їх перед садінням вмочіть в глинисту бовтанку, в яку бажано добавити 150 мг/л гетероауксину.

До пробудження бруньок і відростання з них пагонів живці постійно притіняйте, особливо живці актинідії, обліпихи і лимон-ника. При доброму догляді з живців смородини, порічок, обліпихи, жимолості вже восени можна одержати повноцінні саджанці і переса­дити на постійне місце. А для одержання саджанців чорноплідної горобини з живців треба витратити 2—3 роки.

Горизонтальні відсадки ягідників, малопоширених культур і карли­кових підщеп теж треба відділити рано навесні. Для цього від маточних кущів до розпускання бруньок в борозенки глибиною 6—8 см покладіть молоді пагони попереднього року, пришпиліть дерев’яними або дротяни­ми гачками, присипте середину грунтом, а верхівку вертикально під­в’яжіть до невеличких кілочків.

Слідкуйте, щоб відсадки не затінюва­лись, регулярно їх поливайте і підживлюйте. В кінці липня пагін відріжте від материнського куща. Восени садивний матеріал з добре розвинутим корінням висадіть на постійне місце.

Щеплення, проведені взимку, дістаньте з льодовні чи снігової купи, прогрійте в затінку і висадіть у заздалегідь заготовлені ями, слідкуючи за тим, щоб місце щеплення було на рівні поверхні грунту.

Після втопту­вання грунту навколо щепленого саджанця насипте горбик висотою 8—10 см. Як тільки почне відростати щеплений живець, на ньому за­лиште кращий пагін, обережно видаляючи всі зайві. Обв’язку зніміть, коли стане помітна перетяжка нею рослин.

В окулянтах попереднього року на початку сокоруху зріжте під­щепи під кутом 15—20° на 2—3 мм вище від щепленої бруньки, старанно доглядайте, видаляйте бутони, що з’являться на прищепі. Пагони, що виростають з окулірованих бруньок, обережно підгорніть, щоб вони не відчахнулись при вітрі.

Підщепи, на яких не прижились щитки, залиште до літа для повтор­ної окуліровки, а ще краще викопайте і пересадіть на нове місце, щоб вони не заважали розвиткові щеплених саджанців.

Маточник суниць закладіть на добре освітленому і ретельно під­готовленому місці. Розсаду краще брати в розсадницьких господарствах, а взята від любителів повинна бути чистою від суничного кліща, су­ничної та стеблової нематоди. Маточник регулярно поливайте, розпу­шуйте грунт, два-три рази підживлюйте розчином коров’яку або сечови­ною в розрахунку 15—20 г на 1 м2.

Tags:

Leave a Reply