You are here: Home > Сад город > Догляд за кроною дерев

Догляд за кроною дерев

Крона  потребує постійного догляду та формування. У моло­дих дерев виділіть центральний провідник і пагони подовження ске­летних гілок.

Якщо провідник слабкий, його слід послабити або видалити зовсім, а з пагонів подовження сформуйте новий, міцніший. Нагинайте, обмежуйте ріст або укорочуйте пагони, що загущують крону.

У плодоносних дерев пагони, що виростають у верхній частині ске­летних гілок (вовчки) нагинайте у вільні місця крони і формуйте з них обростаючу плодоносну деревину. Якщо в цьому немає потреби, вовчки виріжте на початку їх утворення. Регулярно видаляйте кореневу поросль.

Крім обрізування, е ще ряд ефективних засобів впливу на плодові дерева і чагарники з метою прискорення їх вступу в пору плодоношення, одержання кращих плодів, регулювання росту та врожаю.

Осліплення бруньок застосовуйте при формуванні крони молодих дерев. Операція полягає ось у чому: ще до розкриття вічко (звідси й аналогія око — осліплювати), з якого можливе утворення небажаного пагона, обережно вищипніть, не пошкоджуючи інших тканин дерева і не затримуючи його розвитку.

Виламування пагонів проводьте на початку літа, коли вони досягли довжини 10—15 см і ще не здерев’яніли. Своєчасне видалення молодих непотрібних пагонів сприяє кращому розвиткові інших гілок.

Прищипування або пінцирування пагонів застосовуйте при необхід­ності послабити пагін і одержати обростаючу гілку, яка рано почне плодоносити. Для цього прищипніть або обріжте верхівку пагона над третім-п’ятим листком.

Відгинання гілок. Садівниками давно встановлено, що при переве­денні вертикально розміщеної гілки у горизонтальне положення на ній прискорюється закладання квіткових бруньок. Цей засіб застосовуйте при формуванні пальмет. Добрі результати він дає на деревах з ярусною кроною. Щоб надати гілці горизонтального положення, її підв’яжіть до розміщених нижче гілок або до забитих у землю кілочків.

Кільцювання — видалення частини кори з гілок з метою пригнічення їх розвитку та сприяння утворенню плодових бруньок. Аналогічний за дією плодовий пояс — залізне кільце на штамбі або окремих гілках дерева. Воно врізається в стовбур, стримує просування пластичних речовин і змушує дерево мобілізуватись на утворенні плодових бруньок.

Кербування — надрізання кори з частинкою деревини над брунькою, щоб збільшити надходження до неї пластичних речовин. Завдяки цьому брунька йде в ріст і з неї в майбутньому можна сформувати потрібні гілки. Якщо необхідно стримати ріст бруньки — надріз зробіть під нею.

Чаталовка. Це теж робота по догляду за кронами високих дерев. При досягненні плодами розміру грецького горіха (2—3 см) слід потурбу­ватись про установку підпор. Якщо цього не зробити своєчасно, можуть сильно ламатись гілки, при їх розгойдуванні масово обсипатимуться плоди, під тягарем урожаю гілки можуть змінити напрям росту, пору­шуючи їх супідрядність та конфігурацію крони.

Для чатал можна використовувати деревину, що залишається після обрізування та корчування дерев, а також дерев’яні рейки. Щоб вони служили багато років, їх очистіть від кори і просочіть антисептиками (4%-ним нітрафеном або 3%-ним мідним розчином, карболкою, соляр­кою з смолою та ін.). Зберігайте чатала в штабелях.

При простій чаталовці підпори (чатала) установлюйте окремо під кожну гілку дерева, що нахиляється під тягарем урожаю. При цьому розвилку підпори ставте у другій третині гілки від стовбура, стежте за тим, щоб гілка залишилась на тій же висоті, на якій би вона була без плодів. Незручність простої чаталовки в тому, що треба мати багато жердин, ускладнюється догляд за грунтом.

Шпалерну чаталовку можна виготовити за таким принципом: до центрального провідника дерева прив’яжіть довгу підпору — ча-талу, що досягає верхівки дерева, а паралельно до неї через 50—60 см встановлюйте інші підпори. Всі вертикальні чатали з’єднайте горизон­тальними, які розміщуйте приблизно через 1 м. До вертикальних і гори­зонтальних чатал прив’яжіть гілки.

Така чаталовка краща для сортів дерев з пірамідальною кроною. Подібна до неї кліткова чаталовка, при якій вертикальні жердини розставте по периферії крони в кінці скелетних гілок, і до них прив’яжіть горизонтальні жердини. Дерево знаходиться немовби в клітці.

Пірамідальна чаталовка складається з довгих жердин, які пірамідою розставте навколо дерева, а вгорі і по периферії скріпіть дротом або збийте рейками.

Зонтоподібна чаталовка — найскладніша щодо виготовлення. До стовбура дерева приставте і в п’яти-шести місцях прив’яжіть товсту довгу чаталу, що досягає верхівки дерева. До верхньої частини чатали прив’яжіть легкі рейки, а знизу поперечні чатали. Конструкція набуває вигляду елегантної парасольки. Така конструкція дає змогу легко до­глядати за грунтом.

Tags:

Leave a Reply