You are here: Home > Сад город > Декоративно-листяні рослини

Декоративно-листяні рослини

Аспарагус, або спаржа,дуже поширена рослина, яка вико­ристовується для озеленення кімнат. Найбільш сприятливий грунт для аспарагуса — суміш пере­гною минулих років (1 частина), листяної землі (1 частина) і крупнозернистого піску (0,5 частини).

При вирощуванні у невеликих горщиках потребує щорічного пересаджування, а у великих гор­щиках — через рік. При пересаджуванні беруть більші горщики.

Навесні і влітку застосовують підживлення розчином коров’я­ку, а також мінеральних добрив. Ознакою голодування рослин є з’явлення пожовтілого листя. Влітку рекомендують тримати ас­парагус у світлому приміщенні. Проте треба уникати попадання на рослини прямого сонячного проміння.

Поливають і оббризкують аспарагус увечері або вранці. Роз­множують насінням і поділом куща.

Аспідістра—дуже поширена у квартирах, школах та інших громадських установах рослина. Вона невимоглива, особливо до світла, бо її листя має багато хлорофілу (4 грами в одному кіло­грамі свіжого листя).

Вона також добре переносить сухість, повітря, пил, невимоглива до високих і низьких температур, її правильно вважають за найбільш витривалу рослину для при­міщень, її міцне листя не пошкоджується шкідниками і не уражу­ється хворобами.

Аспідістру потрібно пересаджувати через кожні 2 роки. Зем­лю беруть дернову, листяну з перегноєм і піском. Розмножується діленням кущів (кореневищ).

Квітки з’являються на кореневищах, над поверхнею землі. Через це не рекомендується засипати землею кореневища. Якщо її посадити в родючий грунт і добре поливати, утворюється гарне зелене листя на довгих черешках.

Драцена — багатолітня рослина. У кімнатах розводять різні види драцен. Різнобарвні драцени більш вимогливі до умов виро­щування. Вони добре ростуть у світлих кімнатах, захищених від значного сонячного проміння.

Влітку листя драцени систематично обмивають, а в жаркі дні оббризкують ранком і ввечері. Взимку поливають їх рідко.

До­рослі рослини пересаджують через 2—3 роки навесні, а молоді ча­стіше. Грунт готують з перегнійної і дернової землі, перемішаної з піском. Дренаж роблять з побитих горщиків і крупнозернистого піску. Розмножують драцену верхівковими живцями і відрізками недорозвиненого стовбура. Можна розмножувати і насінням.

Золоте дерево (аукуба) — вічнозелений кущ з великою кіль­кістю різнобарвного листя. Листя блискучозелене, шкірясте, з жов­туватими плямами.

Аукуба добре розмножується живцями. На живці беруть верхів­ки пагонів, які заготовляють під час весняного обрізування. Пересаджують золоте дерево в добрий поживний грунт. Навесні і влітку застосовують удобрювальне поливання. Влітку рослини систематично поливають і оббризкують. Взимку поливають по­мірно.

Колеус розводять у кімнатах заради його виняткового, різно­манітне забарвленого листя. При вирощуванні на сонячному під­віконні колеус підсилює забарвлення листя. Один і той же листок може мати забарвлення і червоне, і жовте, і біле, і фіолетове і пур­пурове. Колеус потребує легкого поживного грунту, підвищених норм поливів і підживлень. На превеликий жаль на цю ніжну рос­лину часто нападає попелиця.

Колеус розмножують живцями, які швидко укорінюються. Для одержання кущистості у молодих рослин прищипують верхівку.

Пальми є кращими з усіх декоративно-листяних кімнатних рос­лин. Але вони красиві лише тоді, коли добре ростуть і мають добре розвинене і непошкоджене листя.

Всі вони світлолюбні, а через це їх треба ставити близько біля вікон, як тільки дозволяє листя. Від прямого сонячного проміння їх треба захищати. Без затінення на листках можуть бути опіки.

Під час провітрювання приміщень пальми треба оберігати від впливу холодного повітря і, особливо, від протягів.

Найкраща температура для росту пальм 15—18 градусів; при вищій температурі повітря стає більш сухим і у пальм засихають кінчики листя. Щоб запобігти цьому, для пальм рекоменду­ються невисокі температури, часте обмивання і оббризкування подою. Підсохлі кінчики можна обрізувати, але при цьому треба стежити, щоб не поранити живого листка.

Влітку в сонячні дні пальми треба поливати щодня і так, щоб у підставках завжди була вода. Перед кожним новим поливанням воду з підставок виливають. Навесні і восени поливати треба менше, ніж влітку, але так, щоб вода витікала у підставку. Цю зайву воду :з підставки виливають зразу ж після поливання. Для доброго росту пальми слід поливати завжди теплою водою з температурою 25— ЗО градусів.

Дуже корисно влітку ранком і увечері оббризкувати листя з   пульверизатора. Перед цим з листя обережно обмітають широкою щіткою чи ватою пил. Взимку пальми слід обмивати не менше двох разів на місяць.

Для цього беруть м’яку губку, вмочують у теп­лу воду і віджимають. Спочатку листя обмивають слабим розчином мила з настоєм далматської ромашки, а потім чистою водою. З губки часто змивають бруд. Малі пальмочки для обмивання можна занурювати у відро з теплою водою.

Найбільш поширені у кімнатній культурі пальма фінікова і паль­ма хамеропс (віялова), їх пересаджують через такий час: малі — через 3—4 роки, великі — через 8—10 років. Пересаджують на­весні перед початком росту. У малому посуді при порушенні режи­му поливання менше загниває коріння.

На дні горщика роблять дренаж з черепків і крупного піску та додають шматочки деревного вугілля. Коріння відрізують лише гниле і порізи засипають вугіль­ним пилом.

Для молодих пальм беруть легку суміш землі — листяної 2 частини, перегнійної 1 частину та піску 1/2частини– При наступних пересаджуваннях додають глинясто-дернової землі.

Розмножують пальми насінням. Для проростання насіння по­трібна температура від 25 до ЗО градусів, яку можна підтримувати У кімнатних парничках і тепличках.

Насіння висівають у горщики з сумішшю піску з мохом або з тирсою. До суміші додають товчене Деревне вугілля. На дні треба зробити добрий шар дренажу.

Насін­ня пальм можна висівати також у невисокі плошки, щоб поставити у парничок. Період проростання насіння різних пальм неоднаковий і продовжується від кількох днів до цілих місяців, наводимо такі орієнтовні строки проростання насіння різних иальм: латанії — ЗО—50, фінікової — ЗО—50 і хамеропс—45— днів.

Leave a Reply