You are here: Home > Косметика > Технологія вирощування часнику

Боротьба з городніми шкідниками і хворобами

Багато прикрості завдають городникам шкідники і хвороби. Скільки зусиль витрачено на вирощування розсади — переставляли ящики в кімнаті на світле місце, поливали, розпушували грунт, загартовували.

Нарешті, вона висаджена на город, зазеленіли, прижились смарагдові кущики. І раптом засихають, гинуть рослинки. Це підступна робота вовчка або дротяника. А скільки шкоди від колорадського жука і городньої совки, слимаків і попелиць. Тому поряд з ретельним доглядом за рослинами треба вести постійну боротьбу з цими шкідниками.

Наводимо опис основних шкідників городніх культур і методи боротьби з ними.

Капустянка (вовчок) — чи не найбільше лихо присадибних ділянок. Шкідник розмножується на добре зволожених, забруднених різним мотлохом місцях. Пошкоджує сходи і розсаду практично всіх овочевих рослин і квітів, бульби і коренеплоди і навіть плоди помідорів і огірків, що лежать на землі.

Виявити і боротись з шкідником дуже важко. Влітку при масовому розмноженні в місцях розташування його ходів ввечері полийте грунт розчином карбофосу (20—25 г на 10 л води), витрачаючи на 1 м2 по 8—10 л розчину.

Перед перекопуванням грунту ходи залийте сумішшю води і га­су 1 : 10, мильною водою, що залишилась після прання, або розчином прального порошку — 100 г на 1 л. При перекопуванні виберіть личинки або випускайте на город курей. Після збирання урожаю зробіть кілька рівчаків шириною і глибиною ЗО—40 см, в які покладіть свіжий гній.

Через ЗО—35 днів рівчаки перегляньте і знищіть шкідників, що зібра­лись там. В цей же час бажано перелопатити компостні купи, уважно переглянути їх і теж знищити личинки.

Для відлякування капустянки навколо компостних куп, парників і теплиць зробіть невеликі рівчаки, в які насипте змочені гасом попіл або тирсу. Замість гасу можна взяти невелику кількість нафталіну, кар­болки або іншої речовини з різким запахом.

З настанням теплих днів розкладіть по городу невеликі купи свіжого гною, де капустянки збираються і відкладають яйця. Через 10—20 днів їх перевірте і знищіть шкідників.

Закопайте різний посуд з великою поверхнею (краще тази), щоб край їх був на рівні грунту, а налита вода була нижче цього рівня на 7—10 см. Вовчки, які пересуваються переважно вночі, попадають у такі пастки.

За кілька днів до сівби або висаджування овочевих у місцях скуп­чення шкідників розкладіть отруйну принаду на глибину 3—4 см. Для її виготовлення 1 кг пшениці, ячменю або кукурудзи розваріть у під­соленій воді, влийте ЗО г соняшникової олії, добавте 50 г карбофосу і ретельно змішайте. На 1 м2 витрачайте 70—90 г принади. При­наду можна розкласти у міжряддях рослин.

Боротьба з капустянкою тільки тоді ефективна, якщо з нею будуть боротись всі члени городніх товариств і власники присадибних ді­лянок.

Дротяники теж завдають великої шкоди, підгризаючи розсаду, ви­сіяне насіння, сходи, бульби й коренеплоди. Це личинки жука-ковалика, жовтого кольору. Вони дуже тверді, як дріт, звідки й назва.

Цикл розвитку жука-ковалика триває 4—5 років. Навесні самка відкладає в тріщинах і на грудочках грунту, на пучках бур’яну білі дрібні яєчка купками по 5—6 штук, а всього по 150—200 яєць. Через 20—40 днів з’являються личинки, які ростуть 3—4 роки. Личинки першого року дуже дрібні і шкоди не завдають, а з другого і в наступні роки вони дуже небезпечні.

З дротяником боротись важко. Щоб знищити жуків, рано навесні розкладіть на городі жмутики соломи і листя, під якими збираються жуки. Регулярно знищуйте бур’яни на городі, які теж можуть при­наджувати жуків.

Дротяників молена ловити на принади, виготовлені з шматочків картоплі, моркви або буряків, які нанижіть на лозини і закопайте на глибину 10—12 см. Через день-два їх переглядайте, вибирайте з них дро­тяників і знищуйте або згодовуйте курям.

На шматочках принади відно­віть зрізи, збризніть водою і закопайте на ту ж глибину в інших місцях. Регулярним розпушенням міжрядь в травні — червні можна знищити основну масу щойно відроджених з яєць личинок.

Знищити дротяника можна внесенням на 1 м2 грунту перед сівбою або садінням по 15—ЗО г сульфату амонію або сечовини, а по можли­вості — безводний аміак (але обов’язково дотримуватись правил безпе­ки!). Добрива загорніть на глибину 12—15 см.

Для захисту розсади за 1—2 доби до її садіння лунки або борозни полийте слабким розчином марганцевокислого калію.

Значну допомогу в боротьбі з дротяником можуть надати кури, якщо їх випустити на город під час перекопування.

Якщо не допомагають перелічені нешкідливі заходи, можна застосу­вати дозволені для використання любителям діазин (базудин) — ЗО г на 1 м2 і фоксим,— 50 г.

Tags:

Leave a Reply