You are here: Home > Пасіка > Зимівля бджіл

Зимівля бджіл

Ставлять бджіл у зимівники в другій половині, листопада. Бджо­ляні сім’ї присадибних пасік нерідко добре перезимовують і в ін­ших, пристосованих приміщеннях (наприклад, сараях), які добре утеплені, мають свіже повітря і де підтримується тиша та відсутні гризуни.

Інколи бджоли зимують надворі. В такому разі вулики ставлять у затишному місці, обкладають їх ззаду, з боків і знизу соломою чи іншим утеплюючим матеріалом.

Гнізда бджіл утеплюють відповідно до сили сім’ї та умов зи­мівлі. Так, сильні сім’ї в надійних зимівниках не утеплюють і від­кривають нижній та верхній льотки, створюють можливість вен­тиляції гнізда. Слабіші сім’ї, а також сім’ї, що зимують надворі, треба утеплювати більше. Разом з цим слід мати на увазі, що для сильних сімей зайве утеплення може бути дуже шкідливим, особ­ливо при відсутності вентиляції у вуликах..

Догляд за бджолами взимку полягає в перевірці їх зимівлі. Для цього бджіл періодично, 2—3 рази на місяць, вислуховують через гумову трубку, яку вставляють у льоток.

Дуже тихий, низький, але «густий» шум зимуючих бджіл свід­чить про їх добру зимівлю. Сильний шум є результатом порушення нормальної зимівлі.

Таким сім’ям треба своєчасно допомогти. Виявити причину цього порушення легко, якщо з осені на дно ву­лика покласти через льоток аркуш чистого цупкого паперу, на який будуть падати крупинки воску з воскових кришечок, розгри­зених бджолами при розпечатуванні стільників для живлення, а також збиратиметься підмор бджіл.

По такому «контрольному» листку, оглядаючи його хоч би раз на місяць, легко виявити: чи не занадто сиро або сухо у вулику, чи є у бджіл вдосталь меду, де сидять бджоли, чи не «потік» мед, є чи немає опоношення бджіл, чи великий підмор тощо. Виявивши причину, слід усунути її.

При появі вогкості у вулику треба збільшити вентиляцію, при спразі у бджіл — напоїти їх водою, при відсутності корму — під­годувати густим цукровим сиропом. Воду і корм краще давати в годівницях-банках через верх гнізда так, щоб якнайменше тур­бувати бджіл.

Leave a Reply