You are here: Home > Пасіка > Виставляння бджіл

Виставляння бджіл

Бджоли дуже чутливі до пір року і часу доби, тому не слід запізню­ватись з виконанням сезонних робіт і особливо з виставлянням вуликів із місць зимівлі.

Місце для виставляння пасіки починайте готувати за­здалегідь. Воно повинно бути захищеним від сильних вітрів, мати орі­єнтири. Вулики ставте льотками на південь або південний схід, підніміть їх на підставки або на забиті кілочки висотою 25—ЗО см так, щоб вони мали невеликий нахил уперед. Це запобігає попаданню у вулик дощової води і полегшує бджолам очистку вулика від сміття.

Місце для пасіки заздалегідь очистіть від снігу, для чого його посипте сажею, попелом, вугільним пилом або торфом. Якщо цього не вдасться зробити, перед виставлянням бджолиних сімей точок застеліть тонким шаром соломи або сухого листя, на які будуть сідати бджоли під час обльоту.

Порядок виставляння бджолиних сімей. Слід орієнтуватись на температуру в зимівнику і зовні. Якщо в зимівнику температура піднялася до 6—8° тепла і її не вдається знизити до 2—З °С, сім’ї слід винести із зимівника надвір. Якщо ж бджоли зимують нормально, спо­кійні, а температура зовнішнього повітря нестійка і стоїть холодна вітря­на погода, поспішати з виставлянням бджіл не треба.

За нормальних умов зимівлі бджіл виносьте із зимівника при темпе­ратурі зовнішнього повітря у затінку 6—7 °С. Виставляти бджолині сім’ї краще в теплий, сонячний, тихий день. Виносьте їх у першій поло­вині дня з таким розрахунком, щоб бджоли змогли облетітись у цей же день. У спокійну погоду бджіл можна винести і пізно ввечері напередодні можливого масового обльоту.

Сім’ї виносьте із зимівника обережно, розставляйте їх на підготовлені підставки або кілочки, закріпіть прильоткові дошки, відкрийте льотки і очистіть їх від підмору, щоб він не заважав вильоту бджіл.

Ранній обліт. Щоб запобігти загибелі і ослабленню бджолиних сімей, які погано зимують у зимівниках, можна виставити бджіл для їх раннього обльоту.

Раннє виставляння застосовують також для активізації бджіл при ранньому виведенні маток. Для раннього обльоту бджолині сім’ї роз­містіть біля південної, добре захищеної від вітру й освітленої сонцем стіни будинку чи якоїсь іншої будівлі або паркану.

Після виставляння із зимівника для прискорення обльоту злегка постукайте по задній стін­ці вулика або відкрийте гніздо зверху, знявши утеплення й стелини. Сонячне світло і тепло сприятиме посиленому обльоту бджіл.

При обльоті бджіл попередньо визначте стан сімей — дружний масо­вий обліт свідчить про хорошу зимівлю, слабкий — указує на значну загибель бджіл і недостатній запас корму. Проносні плями на передній стінці, прильотковій дошці біля льотка, свідчать про можливе захворю­вання бджіл нозематозом.

Після закінчення обльоту терміново надайте допомогу сім’ям, які погано перезимували, гніздо старанно утепліть.

Виправляти неблагополучні безматочні і слабкі сім’ї розпочніть з надання допомоги сім’ям, що голодують. Для цього їм дайте зігріті рамки з медом, при їх відсутності в порожні стільники налийте цукрового сиропу в концентрації 1 : 1 і підставте їх у гніздо.

Дуже ефективним стимулюючим кормом є цукрова паста з додаванням квіткового пилку. Загорнуту в один шар марлі пасту покладіть поверх центральних рамок гнізда. Після підгодівлі гнізда скоротіть і старанно утепліть, заздалегідь очистивши дно вулика від підмору бджіл та сміття.

Якщо гніздо дуже опроношене, сім’ю негайно пересадіть у чистий продезинфікований вулик, видаліть опроношені стільники і замініть їх кормовими рамками із запасу, а при їх відсутності — якісними рамками з налитим теплим цукровим сиропом.

У безматочні сім’ї підсадіть плідні матки із запасних, а якщо таких маток немає, безматочну сім’ю приєднайте до однієї з слабких сімей, що мають маток.

Для нормального розвитку слабких сімей їх помістіть по дві в одному вулику через глуху тонку перегородку. Взаємно обігріваючи одна одну, вони значно швидше нарощують силу, ніж коли б вони розміщувались в окремих вуликах.

Після того як одна з таких сімей нароститься до повно­го обсиджування рамок свого відділення, її висадіть в окремий вулик, де вона буде самостійно розвиватись.

Звичайно, присадибні пасіки невеликі. Тому відразу після очисного обльоту бджіл проведіть усі необхідні роботи в сім’ях — підчистіть дно, скоротіть і утепліть гніздо, доповніть або замініть кормові запаси, відберіть проби підмору бджіл для дослідження у ветбаклабораторії на наявність хвороб.

Наявність маток визначають по відкритому розплоду та поведінці бджіл.

Оглядайте та доглядайте бджолині сім’ї так, щоб не допускати краді­жок, зльотів та нальотів бджіл. Бджолині крадіжки часто виникають з вини самого пасічника.

Цьому сприяють слабкі сім’ї без маток, недо­держання заходів обережності при оглядах бджолиних сімей у без-взятковий період, дуже розширені не по силі сімей льотки.

Для запобі­гання бджолиним крадіжкам на пасіці слід утримувати сильні сім’ї, при відсутності медозбору звужувати льоткові щілини, по можливості уникати огляду бджолиних сімей з повним розбиранням гнізда, не зали­шати відкритими стільники з медом та пергою, не розливати на пасіці мед, цукровий сироп, утримувати бджіл у цілих без щілин вуликах.

Щоб запобігти зльотам та нальотам бджіл, які особливо небажані у весняний період, вулики треба фарбувати в різні кольори, які розрізняють бджоли: білий, синій, жовтий. Поліпшують орієнтацію бджіл невеликі дерева та кущі.

З настанням теплої стійкої погоди при температурі в затінку не мен­ше 12 °С потрібно старанно оглянути бджолині сім’ї. Під час такого огля­ду визначте якість маток і розплоду, наявність кормових запасів, силу і загальний стан сім’ї.

Силу сім’ї визначають підрахунком рамок у гнізді, зайнятих бджолами. Наявність суцільного розплоду без пропусків комі­рок свідчить про хорошу якість матки. Розкиданий по стільнику, запе­чатаний впереміжку з відкритим, наявність горбатого розплоду є ознакою неякісної матки, яку при першій можливості слід замінити. Підлягають заміні й старі матки.

Навесні у бджолиній сім’ї повинно бути не менше 8—10 кг кормових запасів меду, 1 — 2 рамки перги. Не слід залишати мед, який забродив або закристалізувався, а також зіпсовану пергу.

Кількість корму в сім’ї визначають за площею, яку він займає в стільнику. Стільник розміром 435 X 300 мм з повністю запечатаним медом містить 3,5 кг корму, розміром 435 X 230 мм — близько 2,5 кг. Квадрат стільника розміром 5 X 5 см з запечатаним медом з одного боку має 50 г меду.

Холодної, дощової весни, коли бджоли не можуть зібрати достатньої кількості пилку, бджолині сім’ї підгодовують білково-цукровою пастою з вмістом квіткового пилку, яку виготовляють Гадяцький воско-вощинний завод та деякі обласні контори бджільництва.

З настанням теплої погоди продезинфікуйте вулики, почистіть рамки і переселіть у них опроношені сім’ї. Видаліть із гнізд також стільники з пергою, що зацвіла, зіпсованим медом, очистіть стамескою проносні плями на рамках з розплодом та кормом.

Сильно опроношені стільники видаліть з гнізд і перетопіть на віск. Звільнені вулики стамесками, скребками очистіть від проносних плям, промийте розчином кальцино­ваної соди або лугом. Після промивання і просушування вулик всередині обпаліть паяльною лампою до легкого побуріння стінок.

На весняний розвиток бджолиних сімей дуже сприятливо впливає стимулююча підгодівля, особливо в негоду. На невеликих присадибних пасіках підгодовуйте невеликими порціями рідкого цукрового сиропу в концентрації 1 : 1, якого .щоденно потрібно згодовувати по 150—200 г.

Стимулюючу підгодівлю можна також вести, регулярно розпечатуючи невеликі площі запечатаного корму в гнізді на крайніх рамках.

Tags:

Leave a Reply