You are here: Home > Пасіка > Відбудова нових стільників

Відбудова нових стільників

Бджоли відбудовують стільники, якщо в сім’ї є плідна матка, молоді бджоли, достатня кількість меду і перги, а у вулик надходять нектар і перга. За цих умов і при необхідності розширення бджолиної сім’ї в гніздо ставте 2—3 рамки з вощиною, видаляючи з гнізда старі, пошкод­жені стільники.

Ці рамки розміщуйте між останньою рамкою з розплодом і крайніми медо-перговими стільниками. У сильних сім’ях рамки з вощиною ставте і в центрі гнізда між стільниками з відкритим розплодом. При цьому бджоли за одну добу відбудовують нові стільники.

Для збільшення виходу воску застосовуйте воскобудівельні рамки, збирайте різні воскові обрізки: вирізані маточники, воскові нарости на стінках вулика і рамках, воскові кришечки при відкачуванні меду. Цю воскову сировину перетопіть на сонячній або паровій воскотопках.

До воскобудівельної роботи готуйтесь заздалегідь: збийте рамки і затягніть у них дріт. Для нарощування рамок у бокових планках діро-колом зробіть чотири отвори, перший на відстані 1,5 см від верхньої планки рамки, інші через 5—6 см один від другого.Дріт кріпіть біля першого верхнього отвору і послідовно пропускайте його через останні. Після натягування другий кінець дроту закріпіть біля нижнього отвору. Для навощування на дошку-лекало покладіть лист вощини, а зверху рамку з натягнутим дротом.

Потім нагрітою шпорою або електрона-вощувачем впаяйте дріт у вощину, натягуючи перший ряд дроту на відстані 1,5 см від верхньої планки рамки, привощувати вощину до неї не треба, бджоли відразу після установлення рамки в гніздо самі при­кріплюють вощину.

Одночасно  з  відбудовою  стільників  вибраковуйте  непридатні для дальшого використання в гнізді:  погано відбудовані, з великою кіль­кістю трутневих комірок, пошкоджені мишами, з цвілою пергою, опро-ношені, з різними механічними пошкодженнями, чорні і чорно-коричневі та ті, що не просвічуються.

Вибраковуйте стільники в основному після весняної та осінньої ревізій пасік. Щорічному вибраковуванню підлягає в середньому третина всіх стільників, тобто протягом трьох років стільни­ки на пасіці повинні бути повністю оновлені. Вибракувані стільники вирізайте з рамок, розсортуйте і перетоплюйте на парових воскотопках або переробляйте на пасічницьких пресах. Мерву після переробки стіль­ників  просушіть  і  здайте  на   заготівельний  пункт  обласної  контори бджільництва.

Для одержання стандартного воску білого, світло-жовтого, жовтого кольору під час розварювання воскової сировини треба користу­ватись алюмінієвим,  емалевим,  дерев’яним  посудом  і  м’якою водою. Оцинкований  та  чавунний  посуд  погіршує  колір  воску,  надає  йому чорного, темно-коричневого або сірого відтінків.

Освітлюйте віск на сонці — тонку його стружку розстеліть тонким шаром на столах, стелажах у місці, куди потрапляє пряме сонячне світло. Після освітлення воскову стружку розплавте у м’якій воді.

Tags:

Leave a Reply