You are here: Home > Пасіка > Відбір медових стільників і одержання з них меду

Відбір медових стільників і одержання з них меду

У першій половині головного медозбору необхідно відібрати світло-коричневі стільники, менше як наполовину заповнені запечатаним медом для комплектування кормових запасів на зиму. Зберігайте їх з медом в запасі до комплектування гнізд на зимівлю, практично до головної осінньої ревізії.

Для зимового корму непридатний мед з соняшника, ріпака, свиріпи, бо він швидко кристалізується. Темп принесення нектару в вулик знижується в міру нагромадження його в гніздах. Тому своєчасне відбирання стільників з медом і його відкачування сприяє інтенсивному збиранню нектару.

Увага! Для відкачування відбирайте лише зрілий мед, тому що незрілий, з підвищеним вмістом води погано зберігається і може заброди­ти. Ознакою зрілості меду на стільнику є початок його запечатування у верхній частині. Тому для відкачування треба відбирати стільники, на яких мед на 2/з уже запечатаний. Мед з таких стільників буде мати 19— 20 % води. Такий мед зрілий, якісний і буде добре зберігатись.

На присадибних пасіках медові стільники для відкачування краще відбирати в другій половині дня, щоб не заважати бджолам у роботі по збиранню нектару. При достатній кількості стільників у запасі відразу після відбирання медових на їх місце ставте порожні стільники.

Відібра­ні після відкачування меду теж треба повернути у свої сім’ї. Для цього на відібраних рамках треба написати номер сім’ї, з якої їх відібрали. Якщо в запасі рамок немає, з них відразу відкачуйте мед і повертайте їх у свої сім’ї. Заповнені медом верхні магазинні надставки зніміть, а нові помістіть на поставлені раніше.

У двокорпусних вуликах відберіть шість середньозаповнених медом стільників, а інші помістіть всередину вулика і з обох боків поставте по три порожніх. Такий захід дає можливість доброму освоєнню порож­ніх стільників і швидшому запечатуванню меду в залишених.

У вуликах-лежаках і українських медові стільники відбирайте, пере­глядаючи все гніздо. Після відкачування рамки повертайте в свої сім’ї. Не можна відбирати стільники, в яких, крім меду, є відкритий розплід. Щоб не пошкодити розплід, стільники з медом і запечатаним розплодом відкачуйте при повільному рухові медогонки.

При головному медозборі у вулики поставте стільники, недобудовані при слабкому весняному медозборі. Ставте їх впереміжку з повністю відбудованими у магазинні надставки або корпуси в вулики-лежаки. При сильному медозборі бджоли швидко їх добудовують і використо­вують для складання меду, а частину і для розплоду.

Під час медозбору верхні й нижні льотки у вуликах-лежаках від­крийте повністю, у багато- і двокорпусних їх широко відкрийте лише в корпусах, де розміщується розплід, в інших же корпусах і магазинних надставках льотків не повинно бути.

Відбираючи медові стільники, бджіл з них струсіть, а тих, що залишились, зметіть м’якими щітками, гусячим крилом або трав’яним віничком. Струшуйте бджіл з рамок обережно, щоб не відламати плечики рамок і обірвати повністю заповнені медом, нагріті у гнізді стільники.

При корпусному утриманні бджіл можна застосовувати спеціальні видалячі. Вони являють собою пристосування, через які бджоли в гніздо проходять, а повернутись у корпус або магазинну надставку не можуть.

В дерев’яну перегородку, що відділяє медовий корпус або магазинні надставки від гніздового, вставте один або кілька видалячів бджіл. Під перегородку знизу поставте корпус або магазинну надставку з порожніми стільниками. У намічені до відкачування меду бджолині сім’ї видалячі поставте звечора, на другий день корпуси з сімей зні­міть без струшування бджіл.

Для видалення бджіл застосовуються також хімічні засоби. Найбільш поширений водний розчин карболової кислоти. У прохолодну погоду готуйте 75%-ний її розчин (75 г кристалічної кислоти і 25 мл води), а в теплу — 50%-ний (50 г кислоти і 50 мл води).

Виготовте дерев’яну раму за розміром корпуса вулика висотою 3—4 см, натягніть на неї кілька рядів дроту, з внутрішнього боку прикріпіть товсту м’яку тканину, а зверху накрийте клейонкою або поліетиленовою плівкою.

Перед установкою на вулик тканину просочіть розчином карболової кислоти, стежачи, щоб кислота не потрапила на дерев’яну рамку. Раму поставте поверх корпуса вулика з відкритими рамками, через 2—3 хвилини бджо­ли покинуть магазинну надставку або корпус і їх можна буде зняти разом з рамками для відкачування меду.

Відкачувати мед треба в недоступному для бджіл приміщенні або ізоляторі. При наявності сильного медозбору можна відкачувати мед і на відкритому місці безпосередньо біля пасіки.

Для розпечатування медових стільників бажано мати спеціальний стіл, а при його відсутності використовувати широкий посуд (таз, каструлю). Зверху посуду прикріпіть дерев’яну раму, на яку ставте рам­ки, а зрізані воскові кришечки і мед з них будуть стікати в посуд.

При розпечатуванні медовий стільник тримайте майже вертикально над посудом для збирання забрусу і меду. Рухом гарячого ножа, як пилкою, зріжте тонкий шар воскових кришечок з запечатаного меду.

Розпечатані медові стільники вставте в касети ротора медогонки і приведіть його в рух, поступово збільшуючи кількість обертів. Відка­чавши один бік, стільник з медом поверніть до стінки бака і відка­чайте мед з другого боку.

Стежте за наповненням бака медогонки і вчасно зливайте з нього мед через сітчастий фільтр у підготовлену тару, де він повинен відстоятись, після чого з його поверхні зніміть піну і сміття.

Відкачаний мед не можна тримати в оцинкованому посуді, залишати його в баку медогонки.

Під час відкачування меду особливо обережно треба поводитись з свіжовідбудованими стільниками. При різкому і швидкому обертанні ротора медогонки вони можуть відламуватись, а після їх ремонту на цих місцях бджоли будують трутневі комірки.

Leave a Reply