You are here: Home > Пасіка > Способи зимівлі бджіл

Способи зимівлі бджіл

Вибір способу зимівлі залежить від погодно-кліматичних умов, якості кормів, сили сімей і наявності приміщення. В районах з холодною і тривалою зимою бджіл обов’язково утримуйте в приміщеннях, а у пів­денних з недовгою зимою і можливістю обльоту бджіл серед зими віддавайте перевагу зимівлі надворі.

Зимівля бджіл надворі. Велику увагу приділяйте захисту вуликів від вітру. Ставте їх біля стін будівель, парканів або живоплоту, робіть тини з хмизу в поєднанні з синтетичними плівками. Краще вулики розставити з південного боку захисту, льотками на південь.

Надворі можуть нормально зимувати лише сильні бджолині сім’ї. Гнізда для такої зимівлі формуйте відповідно до їх сили, з розрахунком, щоб усі залишені в гнізді рамки повністю обсиджувались бджолами. В гнізді не залишайте жодної незаселеної бджолами рамки. На кожній рамці повинно бути по 2—2,5 кг корму, щоб його вистачило в кожній вулочці для годівлі бджіл протягом зимового періоду.

Взимку, пере­буваючи у клубі, бджоли не переходять на бокові рамки і тому при нестачі корму зверху клуба у своїй вулочці бджоли можуть загинути з голоду, незважаючи на те, що бокові рамки будуть мати по 2—2,5 кг корму.

Гніздо сформуйте посередині вулика проти льотка. Порожній простір між заставними дошками і стінками вулика утепліть подушками, ма­тами.

Вулики бажано ставити на спеціальні підставки висотою 30—50 см, заповнені знизу сосновими шпильками, сухим листям, зверху гнізда теж утепліть подушками, матами. Верхній льоток залиште відкритим всю зиму, нижній з настанням сильних холодів закрийте. Проти льотків похило поставте дошки, щоб птахи та сонце не хвилювали бджіл.

У вуликах-лежаках можуть зимувати по дві сім’ї через глуху тонку перегородку, особливо слабкі сім’ї та нуклеуси з запасними матками, які з боків та зверху потрібно утеплити подушками. Взаємно обігріваючи одна одну через тонку перегородку, невеликі сім’ї нормально перези­мовують і навесні посилено наростять силу.

У північних районах України при зимівлі в одностайних вуликах з настанням постійного похолодання застосовують додаткове зовнішнє утеплення вуликів толем або плівкою.

Вулики обгорніть цим матеріалом, а простір між ним і вуликом шириною 10 —15 см заповніть сосновими шпильками, сухим листям, кострицею, тирсою. Зверху вулики теж утепліть. Проти льотків зробіть прорізи для них та прильотних дощок.

При випаданні снігу вулики можна повністю засипати ним, тому що він добрий утеплювач, і одночасно через нього проникає повітря. Але утеплення снігом доцільне лише в багатосніжні, без відлиг зими.

У другій половині зимівлі бджіл треба частіше прослуховувати через льотки з допомогою спеціального приладу — апіскопу або звичайної гумової трубки. По шуму бджіл можна встановити стан бджолиної сім’ї і при необхідності посилити або зменшити вентиляцію, дати корм.

Зимівля бджіл у приміщеннях. Присадибні пасіки можна залишити на зиму в пристосованих, сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Не придатні для зимівлі вологі приміщення, температура повітря в яких коливається залежно від зовнішньої.

З занесенням бджіл для зимівлі в приміщення поспішати не слід. На Україні зробіть це в кінці листопада — на початку грудня, коли встановиться стійка мінусова температура.

Перед занесенням закрийте льотки у вуликах, обережно на носилках занесіть їх у приміщення, слабкіші сім’ї розмістіть на верхніх стелажах, сильні — на нижніх. Коли бджоли заспокояться, у вуликах відкрийте верхні льотки.

Tags:

Leave a Reply