You are here: Home > Пасіка > Розмноження бджоляних сімей

Розмноження бджоляних сімей

Для швидкого нарощування бджіл потрібно, щоб бджоляні сім’ї мали завжди досить корму у вуликах (не менш як 4—6 кілограмів меду і 1—2 рамки з пергою) та щоб взяток був у при­роді.

При відсутності чи тимчасовому припиненні взятку в природі бджіл треба підгодовувати, даючи кожній сім’ї щоденно або через день по 150—300 грамів цукру, розведеного кип’ятком (на одну частину цукру одну частину води), або ж періодично розпечату­вати запасні медові стільники та підставляти їх бджолам.

Розмноження бджоляних сімей буває природне (роями) і штучне (зідводками). На присадибних пасіках застосовують обидва ці способи. Дуже важливо нові сім’ї одержувати від сильних високо­продуктивних сімей. При природному роїнні використовують ранні рої, що виходять за 5—6 тижнів до головного взятку.

Строки роїння можна в значній мірі регулювати. Якщо хоч при невеликому взятку гніздо сім’ї значно скоротити’та утеплити, то через кілька днів у такій сім’ї зв’являться маточники і вона буде готуватись до відпускання рою.

При утворенні відводків надто важливо, щоб у природі був хоч невеликий взяток. Відводки здебільшого утворюють так. Вдень під час доброго льоту бджіл від сильної сім’ї беруть 4—5 рамок, добре вкриті бджолами, і ставлять їх у новий вулик або у від­ділення цього ж вулика та струшують сюди бджіл ще з однієї-двох рамок.

Треба, щоб серед рамок відводка було 2—3 рамки із запе­чатаним розплодом та не менш як 2 кілограми меду. Такому відводку дають ще й воду, наливаючи її приблизно одну склянку в один з новіших крайніх стільників.

Льоток дуже зменшують. Над­вечір цьому відводку дають маточник або матку. Для одержання маточників на присадибних пасіках використовують природне роїння; їх беруть з високопродуктивних сімей, що рояться або готуються до роїння.

Після виходу молодої матки відводок підсилюють, замінивши одну порожню рамку на рамку із запечатаним розплодом. Після запліднення молодої матки вживають заходів, які забезпечують дальше швидке зростання відводка.

Краще, коли в новоутвореному відводку залишаються не тільки молоді бджоли, але й частина старих, льотних. Цього можна до­могтися, ставлячи вулик створюваного відводка спереду вулика з материнською сім’єю, але так, щоб не загородити льотка останнього і дати можливість частині льотних бджіл залітати у відводок.

Tags:

Leave a Reply