Незаразні хвороби
Хімічний токсикоз виникає при споживанні бджолами пилку і нектару з рослин, оброблених отрутохімікатами.
Щоб запобігти отруєнню бджіл, обробляйте рослини пестицидами до цвітіння.
Падевий токсикоз, при якому бджоли терплять від проносу, виникає при споживанні ними падевого меду взимку. Щоб не допустити захворювання, падевий мед видаляйте і замінюйте на квітковий якісний мед або цукровий сироп.
При виявленні проносу бджолам взимку дайте рамки з квітковим медом або цукрову пасту, влаштуйте надранній обліт. Навесні сім’ї пересадіть на чисті стільники, гнізда утепліть і скоротіть.
Пилковий токсикоз настає при споживанні молодими бджолами пилку отруйних рослин: чемериці, аконіту, жовтозілля та ін. Отруєним сім’ям згодовуйте 20—30%-ний цукровий сироп, у вулики дайте воду, а сім’ї перевезіть на інше місце, де немає рослин з отруйним пилком.
Завмерлий розплід — загибель личинок і лялечок різного віку внаслідок близькоспорідненого розведення чи близькоспорідненого парування маток. Для запобігання цьому захворюванню замініть матки на плідні, одержані не при близькоспорідненому розведенні. Поліпшіть умови утримання бджолиних сімей.
Застуджений розплід виникає від різкого охолодження розплоду у стадії личинки. Загиблі личинки сіруватого кольору, без запаху або із слабким гнильним запахом. Для запобігання захворюванню сім’ї утримуйте в теплих і ущільнених гніздах з достатньою кількістю корму.
Запарювання бджіл виникає при високій температурі та вологості у вулику і спостерігається при перевезенні сімей на кочівлю в жарку погоду з поганою вентиляцією вуликів. Щоб запобігти цьому захворюванню, забезпечте добру вентиляцію сімей.