You are here: Home > Пасіка > Нарощування бджіл

Нарощування бджіл

Чим раніше буває головний взяток (період, коли бджоли можуть зібрати найбільше нектару), тим інтенсивніше треба нарощувати бджіл весною. Необхідно, щоб не пізніше кінця травня кожна сім’я займала не менш як 20—24 рамки вулика-лежака і зберігала цю силу аж до кінця останнього значного взятку.

Заміну старих (дворічних) маток на молодих в основних сім’ях провадять влітку. Простим способом заміни є такий: під час взятку в гніздо сім’ї, в якій матка підлягає заміні, дається маточник з ін­шої, високопродуктивної сім’ї.

В більшості випадків бджоли та­кий маточник приймають (не розгризають), і з нього виходить мо­лода матка, яка потім вбиває стару, запліднюється і починає від­кладати яйця. Якщо бджоли маточник розгризли, тоді дають його вдруге. Коли і вдруге бджоли маточник не прийняли, то стару матку залишають ще на один сезон.

Інколи бджоляні сім’ї вивозять на головний взяток в іншу міс­цевість, де цвіте багато медоносних рослин. В такому разі місце для присадибної пасіки треба вибирати заздалегідь і погоджувати з пасічниками сусідніх колгоспних і радгоспних пасік.

Відкачувати мед з вуликів треба своєчасно. Ознакою зрілості меду є запечатування його у верхній частині стільника. Незрілий мед може зіпсуватись при зберіганні. Запізнення з відкачуванням призводить до зменшення медозбору.

Кормові запаси на зиму та весну заготовляють під час основ­ного взятку в кількості не менш як по 4—5 повних медових рамок та по 2 рамки з пергою на бджолосім’ю. В серпні при зменшенні основного взятку провадять головну осінню ревізію бджоляних сімей.

При цьому уважно оглядають бджоляні сім’ї, перевіряють наявність і якість маток, визначають кількість корму у вуликах та зменшують гніздо. Разом з цим вживають заходів для швидкого осіннього нарощування бджоляних сімей.

Період осіннього нарощування бджіл, які будуть зимувати, триває протягом серпня та першої половини вересня. У цей час матки інтенсивно відкладають яйця, а бджоли вирощують роз­плід, але при умові, якщо в природі є хоч невеликий взяток.

Як­що ж взятку немає, то бджіл треба підгодовувати цукровим сиро­пом (на 1 частину цукру 1 частину води). При щоденній підгодівлі на кожну бджоляну сім’ю витрачають по 100—150 грамів цукру, а при відгодівлі через день — по 200—300 грамів. Бджоляні сім’ї з молодими матками інтенсивніше нарощують молодих бджіл.

Tags:

Leave a Reply