You are here: Home > Пасіка > Догляд за бджолами

Догляд за бджолами

Догляд за бджолами неоднаковий у різний час. Це залежить від пори року та стану бджоляних сімей. Пасічник завжди повинен допомагати бджолам у створенні тих умов, яких вони потребують.

Так, наприклад, весною бджоли можуть терпіти від негоди, холоду. У цей час треба особливо старанно утеплювати гнізда бджоляних сімей та вулики.

Влітку під час спеки потрібно притінювати вули­ки, щоб бджолам не було жарко. Восени, при похолоданнях, зно­ву треба вулики старанно утеплювати. Основну увагу протягом усього пасічного сезону треба приділяти забезпеченню бджіл кормом.

Залежно від пори року на пасіці провадять різні роботи. В кін­ці березня або на початку квітня, коли температура повітря на­дворі в затишку досягне 10—12 градусів тепла, бджіл виставляють із зимівника.

Якщо бджоли зимували неспокійно або температура в зимів­нику досягає 6 і більше градусів тепла, то виставляти їх із зимів­ників треба раніше, при першому потеплінні, коли температура в затінку буде 7—10 градусів тепла.

Вулики з слабими (малими) сім’ями треба ставити по два поруч, щоб у найближчі дні сім’ї з них переселити в один вулик, розділений фанерною перегородкою.

В день виставлення бджолосімей із зимівника після обльоту більшості бджіл роблять швидкий огляд сімей. В першу чергу оглядають сім’ї, які гірше облетілися.

При огляді виявляють, чи є в гнізді корм, матка, яка сила сім’ї, чи немає запліснявілих стіль­ників або опоношених рамок. Якщо є якісь недоліки, то їх швидко виправляють.

Коли корму не вистачає, його дають у рамках, за­мінюючи порожні стільникові рамки медовими або медо-перговими, чи у годівницях у вигляді густого цукрового сиропу (в одній частині кип’ятку розчиняють дві вагові частини цукру). Якщо матки в сім’ї немає, дають запасну матку або приєднують безматкову сім’ю до такої, яка має матку. У вулику залишають тільки ті рамки, які добре покривають бджоли, а решту виймають.

Зацвілі або рамки, в яких немає розплоду, з гнізда виймають, замінюючи їх придатними. Під час швидкого огляду рамок з вуликів не виймають, а лише пересовують; при цьому очищають дно вулика від мертвих бджіл (підмору).

При першому значному потеплінні, коли температура в тіні досягне 14 або 16 градусів, провадять головну весняну ревізію, тобто детальний огляд бджоляних сімей.

При цьому визначають силу сім’ї, наявність та якість матки, запаси меду, кількість ра­мок у гнізді з кормом та з розплодом і санітарний стан сім’ї. Всі помічені недоліки усувають, створюючи умови для дальшого швидкого росту сімей.

В міру збільшення бджоляних  сімей   гнізда їх розширюють, Ставляючи маломедні світлокоричневі стільники. Перше розширення гнізда провадять тоді, коли на одній з крайніх рамок матка  відкладати  яйця.

При  потеплінні сім’ям дають штучну вощину — спочатку по одній рамці,  а потім (сильним сім ‘ям) по дві. Рамку з штучною вощиною ставлять поряд з крайньою рамкою, у якій є розплід.

Починаючи з травня, під час взятку в гнізда сімей ставлять будівельні рамки, тобто такі, в яких бджоли самі будують стільники. Побудовані стільники вирізують кожні 4—6 днів і перетоплюють їх на віск. Кожну сім’ю оглядають у середньому один раз на тиждень.

У вересні вулики готують до зимівлі. При цьому стежать, щоб у вуликах були тільки ті стільникові рамки, в яких є не менше як по 2 кілограми (піврамки) меду. Крім того, на кожну сім’ю необ­хідно мати 1—2 рамки перги.

Tags:

Leave a Reply