You are here: Home > Пасіка > Бджоли і урожай

Бджоли і урожай

Основними запилювачами плодових, овочевих, баштанних і багатьох інших рослин є медоносні бджоли. В результаті своєчасного запилення квіток рослин при відповідній агротехніці вирощування підвищується урожайність яблунь і груш на 50—60 %, огірків — на 35—90, а ка­вунів і динь на 95 —100 %. Бджолозапилення не лише сприяє підви­щенню врожайності, а й поліпшенню якості продукції.

Пасіку потрібно вивезти на посіви за кілька днів до початку цвітіння запилюваної культури. Для перевезення пасіки на медозбір і запилення треба старанно підготувати вулики, уважно їх оглянути, затулити щілини, підігнати льоткові загороджувачі, прильоткові дошки, підставки під вулики на місці кочівлі.

Рамки у вуликах перед перевезенням треба старанно закріпити. Якщо рамки мають постійні розподільники — закріплюйте крайню рам­ку або заставну дошку, якщо їх немає, треба закріпити всі рамки шляхом установки між ними поряд з боковими планками спеціальних кілочків-роздільників шириною 12—13 мм.

Перед перевезенням бажано відкачати повномедні рамки та свіжовідбудовані рамки, залиті медом, щоб попере­дити їх обривання.

Перевозьте пасіку пізно ввечері або вранці до початку льоту бджіл. Перед навантаженням льотки у вуликах закрийте. Перевозячи бджіл при високій температурі повітря і на далеку відстань, з вуликів зніміть утеп­лення, устаткуйте вентиляцію в стелинах, інакше бджоли можуть запа­ритись.

Заздалегідь виберіть місце для розстановки бджолиних сімей біля запилювальної ділянки поля. Воно повинно бути захищеним від вітрів. Ні в якому разі не ставте бджіл в середині лісосмуги, можна вподовж її, але не з північного боку.

Після розстановки вуликів льотки відкрийте, зняте утеплення повер­ніть у вулики. Велику помилку допускають ті пасічники, які влітку знімають з вуликів верхнє утеплення.

При установці вуликів на сонці утеплення під дахами та ще критими бляхою запобігає перегріванню гнізд, дозволяє бджолиним сім’ям під­тримувати у вуликах оптимальну температуру і вологість, при яких сім’ї не рояться.

Встановлено, що найбільш інтенсивно літають бджоли за пилком з тих сімей, які мають більше відкритого розплоду і недостатню кількість перги. Тому відбирання від сімей пилку пилковловлювачами стимулює виліт бджіл за ним, завдяки чому ефективніше запилюються рослини.

Керуючи льотною діяльністю бджіл, можна вирішити важливі ви­робничі завдання. Наприклад, яблуні, груші, вишні та інші плодо­ягідні культури для одержання врожаю потребують перехресного за­пилення.

Tags:

Leave a Reply