You are here: Home > Народна медицина > Значення вітамінів для організму людини

Значення вітамінів для організму людини

Нині відомо близько десятії різновидів вітаміну Д, найважливіші з них — Да і Дз- Вони беруть участь в обміні кальцію і фосфору, забезпечу­ють нормально відкладання кальцію у кістках, запобігають розвиткові ра­хіту у дітей.

Синтезується цей вітамін в організмі під діянням сонячного світла або променів кварцової лампи. Надмірне вживання вітамінних препа­ратів, що випускаються промисловістю, небезпечне, тому вони відпускають­ся в аптеках лише за рецептом лікаря.

Вітамін Є (токоферол) бере участь в обмінних процесах (вуглевод­невому, білковому і жировому). Назва його, складена з грецького і латин­ського коренів, означає в перекладі «несу потомство». У жінок цього віта­міну вдвічі більше, ніж у чоловіків. Вважають, що брак вітаміну Є може бути причиною безплідності. Міститься в оліях, овочах. Застосовується при м’язовій дистрофії, розладах периферійного кровообігу, тромбофлебіті, тро­фічних виразках, ураженні з’єднувальної тканини.

Вітамін Н бере участь у жировому та вуглеводневому обміні, регу­лює діяльність нервової системи. Міститься у яєчному жовтку, дріжджах, молоці, патоці.

Вітамін К (К|, К2, Кз) бере участь в утворенні протромбіну, необхід­ного для зсідання крові. Міститься в зеленому листі салати, капусти, шпи­нату, кропиви, люцерни. Багато його в зелених томатах, соєвій олії.

У дорос­лої людини брак вітаміну К найчастіше спостерігається при захворюваннях печінки або кишечника, які порушують його засвоєння, а також при трива­лому вживанні антибіотиків та сульфамідних препаратів.

Вітамін Р — фактор проникності кровоносних капілярів. При його нестачі розвивається особливе захворювання — геморагічний діатез, яке ха­рактеризується загальною млявістю, підвищеною втомлюваністю, точковими крововиливами на шкірі.

Вітамін Р міститься у тих самих продуктах, що й вітамін С. Крім геморагічного діатезу, він лікує капіляротоксикози, гема­турію, крововиливи і навіть набряки, сприяє нормалізації тиску крові в су­динах, тому його застосовують при лікуванні гіпертонії.

Вітамін РР (нікотинова кислота) — протипелагричний. Ознаки його нестачі — швидка втомлюваність, слабкість, безсоння, дратівливість, запа­лення шкіри. Міститься у дріжджах, м’ясі і рибі, яйцях, хлібі, овочах.

Вітамін У вважається корисніш при виразкових захворюваннях. Міститься в соку капусти, селери, моркви, ріпи, брукви.

При схильності до захворювань подагричного характеру не можна зло­вживати субпродуктами, буьйонами, копченням; протипоказані шпроти, сардинп, дичина.

Leave a Reply