You are here: Home > Народна медицина > Перша допомога при вивихах

Перша допомога при вивихах

Вивихи. Так називаються зміщення однієї або кількох кісток в суглобі. Ознаки вивиху; різка болючість в суглобі, зміна його форми майже повна нерухомість суглобу, неправильне положення пошко­дженої кінцівки.

Головне   завдання   при   подачі  допомоги — якомога швидше і не спричинюючи болю, доставити потерпілого у лікувальну уста­нову.

Якщо до лікарні порівняно далеко або вона знаходиться в ін­шому населеному пункті, звихнуту кінцівку треба зберегти в най­більш нерухомому стані і в тому положенні, якого вона набрала. Цього можна досягти за допомогою так званих шин.

При вивиху плеча рекомендується покласти у пахвову ямку грудку якогось м’якого матеріалу. Якщо звихнуто стегно, треба підкласти  що-небудь  нетверде  під ті   місця   пошкодженої ноги, які не торкаються носилок.

Ніколи не слід пробувати самому вправити  вивих:  це най­частіше лише ускладнює дальше лікування і може призвести до ще більшого пошкодження — перелому суглобових кінців кісток. При сильному ушибі або падінні може статися пе­релом  кісток.   Найчастіше трапляються  переломи  кінцівок.

Перша допомога полягає головним чином у тому, щоб забезпе­чити нерухомість пошкодженої частини тіла. Завдяки цьому змен­шується, біль і усувається можливість дальшого пошкодження  зламаною   кісткою   навколишніх   тканин — м’язів,  кровоносних  судин,нервів і т. ін.

Перед накладанням шини треба пересвідчитися, що перелом закритий, тобто що шкіра не пошкоджена. Для цього треба розрізати одяг. Якщо матерія дуже міцна або нема чим її розрізати, одяг доводиться зняти. Спочатку знімають його із здорової кін­цівки, а вже потім —з пошкодженої, при цьому весь час підтри­мують хвору кінцівку, щоб вона не бовталася.

В тому випадку, коли шкіру пошкоджено, треба спочатку пе­рев’язати рану. При цьому не можна вправляти всередину від­ламки кісток, які стирчать з рани.

Зробивши перев’язку, закривають кін­цівку розрізаним одягом і зверху накла­дають шину. Якщо одяг було знято, то знов надівати його на пошкоджену руку або ногу нема потреби. Щоб шина не на­тискала зверх пов’язки, треба покласти що-небудь м’яке — складену сорочку, хустку і т. ін.

Найчастіше на місці нещасного випадку під руками не буває спеціальних шин. Замість них можна використати дощечки (фанерки, палички і т. д.) такої довжини, щоб вони охоплювали не лише місце пе­релому, але й по одному суглобу вище і нижче його.

Цими дощечками обкладають пошкоджену частину кінцівки так, щоб забезпечити їй цілковитий спокій, по­збавити можливості робити рухи. Бинтом або матеріалом, що його замінює (зв’язані косинки, рушники, шматки тканини), старанно прив’язують шини до непошкоджених частин тіла.

Якщо нема матеріалу для шин, можна підвісити пошкоджену руку, використавши для цього полу піджака, або, зігнувши у лік­ті, прибинтувати руку до тулуба.

Tags:

Leave a Reply