You are here: Home > Косметика > Технологія вирощування часнику

Перша допомога при кровотечах

Навіть найменше пошкодження шкіри та слизових оболонок може призвести до тяжкого захворювання — стовбняка, гангрени тощо. Тому тор­катися рани брудними руками, промивати її сирою водою, заклеювати папе­ром чи павутинням ні в якому разі не можна.

Маленькі рани та садна змазують йодом і забинтовують. Якщо рана велика, капають йодом на клаптик бинта, трошки підсушують, накладають на рану і забинтовують.

Поранення великих судин викликає артеріальну або венозну крово­течу. Кров по артеріях рухається від серця під тиском і тому при пошко­дженні судин б’є пульсуючим струменем яскраво-червоного кольору. Якщо пошкодження незначне, на рану накладають тампон з марлі чи вати і щіль­но забинтовують. Пошкоджену частину тіла бажано, якщо це можливо, підняти.

При значних кровотечах пошкоджену судину притискають вище рани пальцем або накладають джгут з косинки, ремінця, гумової трубки. Джгут-закрутку накладають поверх хустки чи бинта.

У вузол вставляють паличку й, обертаючи її в один бік, затягують вузол доти, поки кровотеча не припи­ниться. Джгут тримають не більше 2 годин, ослаблюючи його на декілька хвилин через кожні півгодини. Якщо цього не робити, може статися омер­твіння тканин.

По венах кров тече до серця під меншим тиском. З пораненої судини вона витікає рівномірніш струменем темно-червоного кольору. Джгут при венозній кровотечі накладають нижче місця поранення. Решта заходів та­ка ж, як і при артеріальній кровотечі.

У людини з різних причин може піти з носа кров. Лякатися цього не слід. Покладіть потерпілого так, щоб голова була на підвищенні. На пере­нісся й потилицю зробіть холодні компреси.

У ніздрі вставте тампон з марлі чи вати, бажано їх змочити в перекисі водню. Хворому не можна сякатися. Треба, щоб він спокійно дихав ротом.

При внутрішніх кровотечах (у грудну та черевну порожнину) хворий блідішає, вкривається холодним потом, кінцівки його стають холодними. Він позіхає, тяжко дихає, може знепритомніти. Такому хворому пе можна давати їсти і пити. Слід покласти на живіт  холодний  компрес   і  викликати лікаря.

Leave a Reply