You are here: Home > Народна медицина > Перша допомога при кровотечах

Перша допомога при кровотечах

Кровотеча. Все тіло людини пронизано безліччю кровоносних судин. Найбільші судини, по яких кров рухається від серця, на­зиваються артеріями, а до серця — венами. Найтонші судини на­зиваються капілярами.

Всяка кровотеча – результат пошкодження судин. У сіль­ському побуті найчастіше порушується, цілість дрібних судин може бути урізаний, палець, проколота нога. Незначна кровотеча, яка при цьому виникає, звичайно припиняється сама собою: кров скипається, утворюється згусток, який, наче пробка, закупорює поранену судину.

У таких випадках можна обмежитися змазуванням ранки і місця навколо неї йодною настойкою. Добре також перев’язати місце ушкодження бинтом або шматочком чистої білої матерії, щоб не забруднити ранки.

При . пошкодженні   артерії  з   рани   переривчастим  струменем б’є ясно-червона кров.  При порушенні  цілості  вени  кров буває , темно червоного   кольору   і   витікає   рівномірним   струмком,   під меншим тиском.

Артеріальна кровотеча найнебезпечніша. Від швидкості подання першої допомоги може часом залежати життя потерпілого.

Перше  й основне —. треба спинити  кровотечу.   Як же цього добитися?

При несильній кровотечі іноді буває досить накласти пов’язку, яка.натискує на поранену судину. Для цього щільно притискують до. рани обеззаражений (стерильний) перев’язочний матеріал (марльовий тампон або шматок вати, загорнутий у бинт) і туго його прибинтовують. Таку пов’язку не можна накладати, якщо в рані є гостре стороннє тіло — осколок скла, металу або якщо рана міститься над зламаною кісткою.

Сильну кровотечу можна тимчасово спинити, притискуючи рукою відповідну кровоносну судину до кістки (артерію треба притискувати вище рани, тобто ближче до тулуба, вену — нижче). Проте тривале стискання кровоносної судини рукою дуже втомлює, до цього способу можна вдатися лише у перші хвилини.

Для того, щоб спинити сильну артеріальну кровотечу на нозі або руці, слід перетягнути кінцівку вище місця поранення (ближче до тулуба) спеціальним гумовим джгутом, а якщо його немає, —

рушником, бинтом, хусткою і т. п. Джгут стягують не дуже туго, чише настільки, щоб припинилася кровотеча. Якщо користуються матеріалом, який не розтягується, треба зробити так: зав’язати його вільно, потім підвести під пов’язку невеличку паличку І поступово закручувати доти, поки кільце стиснеться і кровотеча при­пиниться.

Руку або ногу не можна залишати перетягнутими більше двох годин   бо це може спричинити змертвіння тканини або навіть параліч. Треба якомога швидше доставити пораненого в лікувальну установу  і  повідомити  лікаря,   коли  було  накладено джгут.

Кровотечі бувають не тільки зовнішні, але й внутрішні. Характерні ознаки внутрішньої (черевної, грудної) кровотечі: блідість обличчя (перш за все губ), холодний піт, задишка, по­зіхання, похолодіння кінцівок, головокружіння, загальна слабість, спрага, непритомний стан.

В таких випадках треба негайно ви­кликати лікаря або обережно доставити хворого у лікувальну установу. При кровотечі з носа слід посадити хворого з закинутою назад головою, покласти йому на перенісся холодний компрес або загорнуті в тканину шматочки льоду, снігу.

Не можна дозволяти хворому сякатися і втягувати в ніс хо­лодну воду, бо при цьому відриваються згустки крові, які закри­вають пошкоджену судину, і кровотеча посилюється. Якщо вка­заним способом не вдається спинити кровотечу, треба доставити хворого до лікувальної установи.

Tags:

Leave a Reply