You are here: Home > Лікарські рослини > Жіночі хвороби. Гикавка сіра

Жіночі хвороби. Гикавка сіра

Народні назви: кашка, бабишник. Рос. назва: икотник серьш.

Дворічна трав’яниста рослина, заввишки 20— 60 см, сірувата, коротко опушена. Корінь стрижневий, короткий. Пагін галузистий, прямостоячий. Листки чер­гові, ланцетні, гострі, цілокраї, зубчасті; прикореневі – черешкові, стеблові — сидячі. Квітки правильні, дрібні, білі, чотирипелюсткові у густих головчатих або видов­жених гронах. Плід — стручечок. Росте як бур’ян на полях, луках, поблизу жител, вздовж доріг. Поширений по всій Україні. Використовують у народі траву, квітки. Рослина неофіціальна.

За хімічним складом ще не вивчена. У насінні багато жирної олії (до 27,55 %).

Лікувальне використання її в народі, за моїми спостереженнями, не дуже поширене. Декотрі бабуні рекомен­дували давати дітям настій із суцвіть-квіток гикавки при проносах та купати дитину у відварі з висушеної рослини при корчах (судомах) у дітей. Настій (чай) із суцвіть чи трави радять вживати від гикавки, при голов­них болях, при маточних кровотечах.

Є інформація про застосування гикавки в експери­ментах на тваринах. При цьому спостерігали сповільнен­ня серцевого ритму, прискорене відходження сечі. В народі її ще застосовували при білях, маточних крово­течах, мігрені. Ванни з відвару гикавки сірої в народі вважаються ефективним засобом для схуднення, проти судом у дітей в перші два роки життя (спазмофілія).

Внутрішньо п’ють чай-настій. Дві столові ложки кві­ток на 1 склянку окропу, пити по 1 столовій ложці через кожні дві години. Дітям, вважаю, можна давати соски з марлі, насичені підсолодженим чаєм з квітів ги­кавки (так роблять сільські бабусі). Для ванн дітям беруть одну (до двох) жменю сухої трави на каструлю води (3—4 л). Доводять до кипіння, настоюють до охоло­нення накритим і відціджують у воду для купелі.

Висушені траву та квіти (суцвіття) зберігають у чи­стих мішечках (окремо). Строк зберігання, на мій по­гляд, 2 роки.

Leave a Reply