You are here: Home > Лікарські рослини > Женьшень – корінь життя

Женьшень – корінь життя

Добувачі женьшеня викопують його кістяними   паличками з надзвичайною обачністю, адже   пошкоджений корінь загниє. Та й перевозять його не так, як інші рослини, а обережно загор­тають у берестяний конверт.

Туди   кладуть мох,  присипають жменею лісової землі. Остерігаються  присушити,  побоюються й замочити. Найменша необачність — і корінь життя стане зви­чайним цурпалком. Він і справді  дуже вибагливий.

Йому пот­рібен ліс не світлий, але й не темний. Та й зайвого   вітерця не терпить, уникаючи протягів по видолинках. Любить, аби тепло було, але й не жарко чи холодно. Не терпить, щоби звір ступав по ньому … Умов безліч. Але й тоді, як вони всі   витримані, женьшень може зненацька «задрімати». То означає, що його рос­тові бруньки навесні не проростуть новими листками, не загра­ють новими квітками. Сплячий корінь лишиться   живий, але спатиме рік, два, п’ять, десять, навіть сорок і більше років.

Примхливе й насіння  «коріння  життя».  Дозріває воно в соко­витих червоних ягідках, плескатих згори, мов ґудзики. На кож­ному   стеблі   їх   по  декілька   штук.   Проростають   вони довго й важко.

Свого часу купці нещадно експлуатували добувачів женьшеня. Багато отих відважних, знесилених важкими мандрами людей гинуло в глухих нетрях тайги, в пазурах усурійських тигрів, від рук грабіжників-хунгузів, від пропасниці. Запаси женшеня в лісая Кореї та Маньчжурії поступово вичерпувались.

Усім відома женьшенева гонитва в Америці, що захопила в свій поток багатьох любителів наживи. Вони знайшли в своїх лісая споріднену женьшеню рослину й по-хижацькому винищили її за нетривалий час.

Та все-таки женьшень, що   тисячоліття ховав   таємницю неперевершених цілющих якостей, змушений був розкрити її на­шим вітчизняним ученим, їм вдалося виявити  в корені рослини нитку цінних речовин: глікозиди-панаксозиди, панакеїн, ефірну олію, пектин, сапоніни та інші ще недостатньо вивчені речовини.

Хімічний склад глікозидів також ще не зовсім з’ясований. Незважаючи на це препарати з «кореня життя» широко застосо­вуються для лікування найрізноманітніших захворювань. По» тужну тонізуючу дію їх на центральну нервову систему викори­стовують доволі широко.

Вони сприятливо діють в разі гіпото­нії,  перевтоми,  при статевому виснаженні,   невралгіях тощо. Послуговуються женьшенем і для лікування цукрового   діабе­ту. Екстракти з женьшеня є тонізуючим засобом у косметиці (креми, пінясті мийні препарати для зміцнювальних та підбадьор­ливих ванн, а також  масажні   мазі, що   стимулюють приплив крові та творять місцеву гіперемію.

Tags:

Leave a Reply