You are here: Home > Лікарські рослини > Загальні вказівки про лікувальні та лікарські рослини

Загальні вказівки про лікувальні та лікарські рослини

З перших днів свого існування на землі лю­дина, як і всяка інша істота, терпіла від тяжких хвороб. І, ясна річ, вона шукала полегшення своїх страждань. Шукала і знаходила його в навколишній природі — флорі і фауні. Минали віки, тисячоліття, а людина не розлучалася з рослинами, спостерігала за ними і старан­но вивчала їхні цілющі властивості. Багатовіковий до­свід народів став основою наукової лікувальної меди­цини, що й понині користується речовинами з лікарських рослин.

Кожний народ, залежно від тих географічних умов, в яких він живе, має свої лікувальні рослини. Сьогодні в світі – близько трьох тисяч рослин, що користуються у людей славою лікувальних.

Медицина як наука — одна з найдавніших. З роками вона поволі позбувалася пут знахарства, виривалася з чіпких рук чаклунів і відходила від містичності. Тоді наукова медицина багато що відкинула і як непотрібний баласт, і як некорисне для лікування, а ще більше під­дала сумнівові. В результаті виявилось, що тепер загаль­не число рослин, які можна було б зарахувати до лікар­ських, не перевищує 500. Проте коли б якийсь сумлін­ний дослідник спробував перелічити всі рослини, які в народі вважались чи вважаються лікувальними, то він мусив би дійти висновку, що в деяких місцевостях до списку їх могли б увійти всі рослини, які там є.

В народі міцно зберігаються, переходячи з покоління в покоління, відомості про способи лікування різних хво­роб так само як і про рослини, які здобули славу ліку­вальних. Ще й тепер люди при різних хворобах користу­ються багатьма дикоростучими рослинами, незважаючи на те, що сучасна наукова медицина не включила їх у список своїх лікувальних засобів. Хто б подумав, що у сухоцвіті болотяному, у цьому непоказному бур’яні на­ших полів і лук, знаходиться речовина, яка нейтралі­зує кислотність шлункового соку, заспокоює нерви і знижує кров’яний тиск? Хто ще років п’ятдесяті тому знав, що в собачій кропиві заховався чудовий засіб лікування розладу нервової системи?

Завдяки науковим дослідженням медицина збагати­лась діючими речовинами цих двох взятих для прикладу рослин, лікувальний ефект яких був донедавна не лише під сумнівом, але й зовсім не визнавався.

А що ж народ? З роду в рід, з покоління в покоління сухоцвіт застосовували при «грудній жабі» і «запаморо­ченні» голови (при надмірному підвищенні кров’яного тиску), а собачу кропиву вживали замість валеріани, особливо в тих місцевостях, де валеріана в дикому стані не росла.

Сім’я народних лікарських рослин вимагає постійних досліджень, бо ієрогліфи народної медицини часто-густо набагато складніші для розуміння, ніж ассірійський клинопис і єгипетське ребусне письмо.

Всякому, хто бажає зайнятися збиранням дикоросту­чих лікарських рослин, заповідаємо таке:

1.          Дикоростучі лікарські рослини — це загальне все­народне багатство, а тому це багатство треба цінувати і плекати, а не експлуатувати без міри.

2.    Якщо у вашій місцевості певний вид лікарської рослини росте у великій кількості, намагайтесь збирати її так, щоб на 4 квадратні метри залишалось бодай з десяток кущиків зілля.

3.          Ніколи не збирайте тих рослин, яких у вашій місце­вості обмаль, не чіпайте їх до повного дозрівання і потім допоможіть розсіятися на більшому просторі.

При збиранні рослин треба знати:

а)      які   частини   того   або   іншого   виду   лікарської рослини застосовуються в народній (і взагалі) меди­цині;

б)    о якій порі слід проводити збирання і як саме тех­нічно воно використовується;

в)   як сушити рослини;

г)   яких заходів слід вживати для кращого збереження заготовленого зілля.

Leave a Reply