You are here: Home > Лікарські рослини > Троянда символ вдячності, благо­получчя, безсмертя

Троянда символ вдячності, благо­получчя, безсмертя

До Росії троянда потрапила наприкінці XVII ст. її привезли в дарунок цареві із Німеччини. Вона тривалий час не була доступна простому людові, оскільки вирощувалася тільки в цар­ських садах та на садибах багатих поміщиків.

Очевидно, через те вона й не згадується в російських казках. Згодом ця квітка набула загального визнання й оспівувалася поетами. Зокрема, це зробив О. Пушкін в поемах «Руслам і Людмила» (в сцені, де Людмила ходить чарівним садом Чорномора) та «Бахчисарайсь­кий фонтан». Опоетизували троянду Ф. Тютчев, О. Блок та інші майстри російської поезії.

У Болгарії троянда вважається символом вдячності, благо­получчя, безсмертя. «Троянда — провісниця щастя», — кажуть болгари. Серед них живе легенда про Добромира і Лею — ро­мантична історія про двох закоханих та про те, як з’явилися троянди в Болгарії. Коли двоє зустрінуться серед троянд, то обов’язково покохають одне одного, — твердить ця легенда.

Саме у всесвітньовідомій Казанликській долині (долині троянд) болгари з давніх-давен вирощують спеціальні сорти цієї росли­ни, що належать до виду троянди дамаської (Коза йама$сепа), котра має високий вміст ефірної олії в пелюстках.

Наприкінці травня в долині настає Розабір — свято збирання троянди. Рано-вранці, доки з пелюсток не зійшла роса, починається справжнє священнодійство. Сотні юнаків і дівчат виходять на безмежне поле запашних троянд.

Майже 3 тис. гектарів займає воно та дарує понад 70 тис. тонн пелюсток. А для одержання од­ного кілограма трояндової олії потрібно десь 40 тис. квіток! Отож не дивно, що трояндова олія цінується на вагу золота.

У нашій країні промислові плантації троянд є в Криму та Молдавії. Загалом же культивується понад 60 видів троянди. Серед них маємо вічнозелені і з спадним листям, мо­розостійкі й теплолюбні, низькі чагарники й високі тримет­рові кущі, ліаноподібні, пагони яких сягають 12 м завдовжки.

Відомі троянди з витонченим запахом, що нагадує яблуневий або чайовий, і з надзвичайним та незрівнянним трояндовим, із цими видами й сортами проводять дослідження спеціальні на­укові установи: ботанічні сади в Москві, Києві, Мінську, Ялті, Алма-Аті, Кишинові, Ризі, Таллінні, на дослідних станціях і в спеціальних господарствах (Нальчик, Адлер) та в числен­них спеціалізованих розсадниках.

Тут вивчаються корисні властивості королеви квітів, її витривалість за різних несприят­ливих умов, виводяться нові сорти, стійкі до морозів, посухи та різних захворювань, а також сорти із високим вмістом троян­дової олії та багатшого лікувальною здатністю.

Троянду називали милосердною квіткою цілком закономірно. За всіх часів їй приписували чарівні лікувальні властивості. Пелюстки прикладали до обличчя, аби надати йому юнацької свіжості. Настій із бджіл на трояндовій олії вживали для поліп­шення росту волосся, а зібрану з троянд росу мали за найліп­ший засіб для лікування очей.

Leave a Reply