You are here: Home > Лікарські рослини > Троянда — цариця квітів

Троянда — цариця квітів

Із найдавніших часів троянда викликала захоплення, перед нею схилялись, її обожнювали. Троянда — цариця квітів! Нікого не дивує таке означення, бо вона й справді прекрасна.

Можна лиш дивуватися фантазії нашої матінки-природи, котра створи­ла такий шедевр. Серед багатьох народів світу побутує безліч легенд і оповідей про цю квітку.

Антична міфологія пов’язує появу троянди з народженням богині мудрості Афіни. Немало складено оповідей також і про аромат та красу троянд. Одного разу, бенкетуючи на Олімпі, боги пили вино безсмертних — нектар.

Син богині кохання Амур перекинув посудину із божественним трунком, і той потрапив на пелюстки троянд, передаючи їм свій аромат. Отож у старо­давній Елладі троянду присвячували богині кохання й краси Афродіті.

У Греції продавати троянди й плести з них вінки вважалося за почесні заняття. Вінки з троянд розкуповувалися у величез­них кількостях. Запрошені на обід гості вдягали на себе троян­дові вінки.

Вони ж слугували нагородами переможцям на зма­ганнях. Трояндами встеляли дорогу переможним воїнам. Го­нець приносив радісну звістку із вінком троянд у руках. Троян­дами прикрашали храми, статуї, житло.

Шанували троянду не тільки в Елладі. У Єгипті за часу во­лодарювання Клеопатри (І ст. до н. е.) троянди вирощувалися у надзвичайно великих кількостях.

У садах рослини розміщу­валися чіткими квадратами в гормонійному поєднанні із прямо­кутними формами єгипетських споруд. Між довгими рядами пальм яскравим полум’ям палахкотіли клумби правильних гео­метричних форм із червоними, малиновими, вогнисто-оранже­вими квітками троянд.

Широко знаними в історії стали розкішні бенкети цариці Клеопатри. Підлогу бенкетної зали на третину метра вистилали пелюстками троянд, прикриваючи їх тонкою шовковою сіткою.

Трояндовими вінками прикрашали голови бенкетників, що ле­жали на подушках, наповнених знову-таки пелюстками цих ніжних квітів. Келихи також оздоблювалися трояндами, гір­лянди запашних квітів висіли на стінах і колонах. Трояндова вода струменіла із водограїв, а зі стелі спадав дощ із трояндо­вих пелюсток.

Перше місце з-поміж квітів надавалось троянді і в Давньому Римі. Після пограбування Греції римляни влаштовували в себе на батьківщині розкішні сади на зразок еллінських, одним із основних елементів оздоблення яких були троянди.

Сади полководця Лукулла, імператорів Юлія Цезаря, Андріана, Нерона своєю розкішшю перевершували все відоме на той час. Для них завозилися найрідкісніші та найчудовіші рослини з усього світу і насамперед троянди.

Leave a Reply