You are here: Home > Лікарські рослини > Татарник звичайний, або колючий

Татарник звичайний, або колючий

Чортополох, будяк — спільна в народі назва і для інших рослин.

Густоколюча дворічна рослина з стеблом зав­вишки 50—200 см, вгорі з 2—3 широкими колючозубчастими гілками, які йдуть вгору. Нижні листки при основі звужені, пірчасто-лопатеві, загострені; верхні – сидячі, двоякозубчасті. Листочки — обгортки нижні ши­ловидні, колючі, зовнішні — настовбурчені. Вся росли­на білувато-павутиниста. Квітки яскраво-пурпурові. Росте на вигонах, обабіч доріг, обри­вів, на пустирях, схилах. Бур’ян.

Поширений скрізь. Рослина гірка на смак. Хімічний склад татарника колю­чого вивчений недостатньо. В листках знайдено алкало­їди в невеликій кількості — до 0,5 %, сесквітерпеновий лактон арціопікрин, інулін і сапоніни. Збирають листя рослини.

Чай з напару листків: 1 столова ложка подрібнених листків на 1 склянку кип’ятку. Приймають по 3—4 склянки на день при застудженні сечового міхура, як сечогінне. П’ють протягом 10 днів. Твердять: ще краще приймати порошок з ретельно розтертих сухих листків татарника. Перед готуванням порошку знімають колючки. По 3—4 чайні ложки протягом дня, запива­ють водою. Як сечогінний засіб застосовують сам по собі і в сумішах для очищення крові та при ревма­тизмі.

Напаром (настоєм) і відваром листків, квітів у народі промивають рани, миють голову при сильній лупі, роб­лять примочки на місця, поражені вовчанкою (вовчим лишаєм), туберкульозом шкіри, використовують його для боротьби з кліщевою коростою, промивають окрай­ки запалених повік (блефарит), дерматозні та алер­гічні ураження шкіри. При тих же захворюваннях прий­мають всередину настій з листків і квітів або додають їх у відповідні для цього збори.

Лікарі деяких країн використовують його аналогічно, а також від раку шкіри, при скрофульозі. Експеримен­тальними дослідженнями встановлено, що препарати татарника звичайного малотоксичні і при тривалому прийманні не викликають побічних явищ. В малих до­зах вони збуджують, у великих — пригнічують цент­ральну нервову систему. Це уточнює і доповнює народ­ні спостереження.

Саме це і пояснює, що препарати з татарника мають кардіотонічну дію, збільшують силу сердечних скорочень, звужують периферійні судини, підвищують тиск крові. Також татарник призначають при тривалому кашлі, бронхіальній астмі і при астено-невротичному синдромі; при геморої і поносах.

Вживається настій з 2—3 столових ложок трави на 0,5 л окропу: у три прийоми на день за 30 хвилин перед їжею.

Листя зберігають у ящиках, викладених всередині папером.

Строк зберігання — 3 роки.

Leave a Reply