You are here: Home > Лікарські рослини > Собача кропива звичайна,

Собача кропива звичайна,

Собача кропива звичайна, або волохата, пустирник звичайний, або волохатий з лікувальною метою використовують траву цієї рослини.

Стебло в цієї рослини заввишки 60—130 см, чотиригранне, пря­мостояче, волохате. Листки черешкові, супротивні, гострі, пилчасті, три- п’ятилопатеві, а ті, що на самій верхівці — суцільні; вони з обох боків усаджені волосками.

Квітки досить великі, в густих несправж­ніх щільних кільцях при основі листків; при них містяться лінійні, колючі приквітки; віночок рожевий, з волохатою верхньою губою; плід розпадається на чотири горішки.

Збирають рослину під час цвітіння, зрізуючи надземну частину в тому місці, де починаються листки (де стебло не таке пружне); сушать і зберігають, як звичайно.

Собача кропива звичайна відома і в науковій меди­цині, і в народі як серцевий, заспокійливий і зміцню­вальний засіб і як засіб, що регулює місячні й функціо­нальну діяльність шлунково-кишкового тракту. Препара­ти з трави цієї рослини є також і протизапальним і про-тиспазматичним засобом.

З 1931—1932 років собачу кропиву у вигляді спирто­водного екстракту, а потім настойки і таблеток почали застосовувати в науковій медицині, особливо як серце­вий, заспокійливий засіб, який цілком замінює собою і навіть переважає валеріану.

Ліки з цієї рослини застосовують у клініках при різних хворобах серця: при слаб­кості або битті його, при неврозі, задишці від серця, іс­терії, невралгії, від підвищеного тиску крові (гіпертонії), при кардіосклерозі й навіть при епілепсії.

Собачу кропиву звичайну рекомендують також при грудній жабі, базедовій хворобі, при різних жіночих хво­робах (при мізерних місячних і взагалі для регулювання їх), від катару легень, хронічного катару товстих кишок, від запору, тяжкості й спазмів у шлунку.

Взагалі ця рос­лина е заспокійли­вим, зміцнювальним і навіть збуджуючим засобом.

Способи за­стосування. Від­вар: 15,0 або 20,0 на 200,0; вживати по одній — дві столові ложки, три рази на день, за півгодини до їди.

Настойка (її про­дають в аптеках): 30,0; по 30—40 кра­пель, три рази на день.

Свіжий сік: по 30—40 крапель на ложку води, також три рази на день.

Примітка. На зиму свіжий сік з трави собачої кропи­ви звичайної консервують так: дві частини соку поєднують з трьома частинами спирту; вживають по 20—30 крапель.

Leave a Reply