You are here: Home > Лікарські рослини > Смілка звичайна

Смілка звичайна

В деяких ботаніч­них працях фігурує під назвою оберна ши­роголиста. Народні назви: смілка, лінянка.

Багаторічна трав’яниста рослина, заввишки 35—100 см, з поодинокими (або до 5) стеблами, що роз­галужені тільки в суцвітті. Листки супротивні, ланцетні або яйцевидно-ланцетні до еліптичних, гострі, по краю дещо повстисті, сидячі. Квіти білі, часом трохи рожеві, зібрані на кінці стебла і гілок у рідкі напівзонтики. Плід — коробочка. Росте на сухих лу­ках, трав’янистих схилах, узліссях і чагарниках по всій території України.

Рослина не офіційна. В народі збирають траву під час цвітіння. Сушать — як звичайно.

В траві виявлено сапоніни, ферулову, синапову і ас­корбінову (110 мг %) кислоти.

В народі настій (з 1,5 ложки сушеної трави на пів­літра окропу) п’ють як чай при задавненому бронхіті, при поносах (дизентерії) і захворюваннях сечових шля­хів. Випивають за день до двох склянок у 2—4 прийоми по півсклянки.

Препарати з трави оберни приймають при гастриті як засіб, що знижує кислотність, при за­хворюваннях нирок і сечового міхура (сечогінне) і як заспокійливий (седативний засіб). Відваром трави лі­кують лишаї, а свіжий сік рослини використовують для аплікацій на запалені очі. Надземну частину, зібрану при цвітінні, в народі вживають при бешихових запаленнях зовнішньо.

Зберігають висушену сировину у паперових пакетах. Строк зберігання — 2 роки.

Leave a Reply