You are here: Home > Лікарські рослини > Шавлія лікарська

Шавлія лікарська

Багаторічний півкущ, заввишки до 70 см. Пагін сіро-зелений, гілчастий, внизу дерев’янистий, по­критий тонкою сірувато-бурою корою. Як в усіх губо­цвітих — чотиригранний, густоопушений. Листки чис­ленні, супротивні, морщинисті, повстисті, зверху зелені, знизу сіруваті, з дрібносітчастими прожилками. Квітки досить великі, по 3—8 у кільці. Зібрані у негусте суцвіт­тя.

Віночок фіолетово-синій, двогубий. Рослина ефіро­носна, із специфічним запахом. Дико у нас не росте. Походить із Середземномор’я. Культивують у квітниках, городах, садах. Є плантації й в Украї­ні (Крим), у Молдові, на Кавказі. Збирають листя і верхівки стебел на початку цвітіння і восени. Сушать на вільному повітрі (не на сонці).

Біохімічний склад. Усі органи рослини містять ефірну олію (1—2,5 %), до складу якої входять сальвіол (30— 50 %), борнеол (8—14 %), пінеол (15 %), пінен, камфора, цедрен, алкалоїди типу флавоноїдів, кислоти урсулова та олеанова, уваол, парадіфенол, жирна олія, сапоні­ни, таніни катехінової групи (4 %), гіркі речовини, смоли (5—6 %), фітонциди, які активно діють на туберкульозну паличку.

Шавлія лікарська в народі перш за все вживається як ефективний засіб для полоскання ротової порожнини і горла, що проявляється протизапальною, дезинфікую­чою, протигнильною дією.

Тепер можна часто зустрітися із застосуванням шавлії як у чистому вигляді, так і в сумішах з іншими травами при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, хво­роб печінки і жовчного міхура, а також як сечогінного, вітрогінного і в’яжучого засобу.

М. А. Носаль стверджував, що, за його особистими спостереженнями, водна настойка шавлії (20,0 г на 1 л окропу) сприяє травленню, лікує гастрити з пониженою кислотністю та виразки шлунка.

Чай з її листків має протигнильні властивості і лікує запальні процеси у ниркових мисках, полегшує відхар­кування при затяжних бронхітах, включається в анти-астматичні засоби.

Крім того, зменшує нічне потіння у туберкульозних хворих.

При флюсах, захворюваннях ясен і горла добре засто­совувати суміш із двох відварів: з шавлії (5 г на 1 склян­ку води — 10 хвилин) і дубової кори (таким же чином) Обидва відвари проціджують і змішують. Полощуть гарячим.

Під час астматичних припадків хороший ефект дає кілька невеликих затяжок з цигарки, зробленої з вису­шеного листка дурману і листків шавлії (0,5 чайної ложки дурману, повна чайна ложка листків шав­лії). Затягнутися димом (не дуже сильно і глибоко) кілька разів. Приступ проходить. Це, звичайно, не лікує від легеневої астми, але приносить полегшення. (Був свід­ком того, коли така цигарка зберегла перелякану люди­ну від майже певної смерті від задухи.)

У науковій фітотерапевтичній літературі знаходимо в основному підтвердження доцільності вживання шав­лії в народі. Вона використовується в певних дозах при катаральних, запальних процесах у травному трак­ті, особливо при метеоризмі (здуттях, поганій відрижці, спазмах, проявах кровотечі). Допоміжно, у зборах, при­значається при пошкодженні печінки токсичними речо­винами як внаслідок порушеного обміну речовин, так і хіміотерапевтичними препаратами, а також у зборах, що призначає лікар при діабеті.

Полоскання з настою – після затримки кровотечі внаслідок операції по вида­ленню зубів, захворювання носоглотки, верхніх дихаль­них шляхів (ангіна, грип та інші). Вживають для ліку­вання запалення шкіри, ран з нагноєннями, легких опі­ків (марлеві серветки, намочені в настої шавлії), викори­стовують часом для спринцювання, для клізм, як чай при ожирінні.

Для внутрішнього приймання рекомендують настій:

1   столова   ложка   на   1   склянку   окропу,   протягом 15—30 хвилин (під накриттям), пити по 1—3 столові ложки на 0,5 л. При поліартритах рекомендуються шав­лієві ванни. Для ванн рекомендують також дьохтьовидні відходи від сухої перегонки шавлії (особливо при полі­артритах). Ці відходи М. А. Носаль з успіхом викори­стовував для лікування певних форм екзем.

Листя і верхівки стебел шавлії лікарської зберігаються в народі у щільно закритих коробках, викладених «воще­ним» папером.

Строк зберігання — 3 роки.

Leave a Reply