You are here: Home > Лікарські рослини > Плауни

Плауни

Клас плауновидні, порядок — плауни, з родинами: 1) плаунові і 2) баранцеві. До родини плаунових належить рід плауни з видами:

1. Плаун річний, або колючий. Його спороносні частини пагонів (стробіли) укорочені. Росте у вологих лісах Лісостепу та Карпатах.

2. Плаун булаво­видний — далі буде опис і нарис.

3. Рід лікоподіелла з видом — л. заплав­на, що має повзуче стебло, густо облиствене; спороносні галузки короткі, прості, з довгими стробілами на верхів­ках. Росте по торфових боло­тах і по вологих піщаних місцях. Зустрічається на Поліссі, у Лісостепу. Зустрічається досить рідко, охоро­няється.

Рід діфазіаструм з п’ятьма видами, в тому числі д. аль­пійський і д. ісслера ростуть тільки в Карпатах. Вид діфазіаструм сплющений (синоніми старої номенкла­тури: сотріапаїит, апсерз, росте у лісах, частіше хвойних, в Карпатах, на Поліссі, зустрічається дуже рідко. Головними її ознаками є: стерильні гілки, зав­ширшки 1,7—2,7 мм, зі спинки слабовипуклі, блискучі, темно-зелені, з протилежної сторони — дуже сплющені, матові, ясно-зелені.

Спинні листки в 2—3 рази довші черевних (центральних). Стробіли бокових гілок на дов­гих (до 3 см) ніжках, які в свою чергу розгалужуються. Головна вісь продовжує ріст. Гілки зібрані розложистим віялом. Багаторічна рослина, завдовжки 30—100 см. Хоч жителі західних областей вважають її лікуваль­ною, у мене для такого твердження немає достовірних свідчень.

Подібний до нього вид діфазіаструм триколосковий — дуже рідкісна рослина. Пагони зібрані у дуже щільні віялоформні пучки, одноколірні як з верхньої, так і з нижньої сторони, темно-зелено-сизуваті. Стробіли розміщені аналогічно попередньому виду.

До порядку «плауни» належить ще баранець звичай­ний. Єдиний представник (вид) родини баранцеві. Це важлива і цікава лікарська і ліку­вальна (народна) рослина.

Leave a Reply