You are here: Home > Лікарські рослини > Первоцвіт лікарський

Первоцвіт лікарський

Коли навесні трапиться вам ходити лісом, то між кушами на галявках ви неодмінно побачите невелику трав’янисту рослину із розеткою світло-зелених трохи зморшкуватих лист­ків при самій землі.

Привабливі жовті квітки, зібрані на верхів­ці невисокої квіткової стрілки, нагадують в’язанку ключів. Мабуть, через те цю рослину називають ключами весни.

Давня легенда мовить про те, що золоті ключі відмикають браму весні, теплій погоді, першим квітам і ясно-зеленій траві. Цю рослину знали ще стародавні греки та вірили в її цілющі властивості, називаючи її квіткою дванадцяти богів.

Первоцвіт   лікарський —  багаторічна трав’яниста рослина з родини первоцвітовнх. Сягає   заввишки ї. 10—ЗО см.  Коротке кореневище,  що росте навкіс, має   безліч ; тонких корінців.

Із середини прикореневої розетки листків під­віситься безлисткова квіткова стрілка, що завершується   схиленим на один бік парасолеподібним суцвіттям. Його складають ‘світло-жовті або золотисті квітки із трубчастим п’ятилопатевим віночком.

Звичайно цвіте в травні, доки листяні ліси ще  прозорі і крони дерев не утворюють тіні. Росте у змішаних і широколи­стяних лісах, нерідко утворюючи просторі килими, ніби зіткані Кіз золотих квіток.

Первоцвіт — справжній чемпіон серед ранньовесняних рослини за вмістом вітаміну С (близько 5,9 мг /%). За   цією ознакою йому немає рівних з-поміж дикорослих квіткових рослин  Кавказу. Два листки цієї   рослини забез­печують добову дозу вітаміну С для дорослої людини.   Листки мають приємний запах та солодкуваті на смак.

В Англії та Голландії цього чемпіона, вирощують на горо­дах для салатів, а корені, запах яких нагадує аніс, використову­ють як прянощі.

У деяких країнах первоцвітові приписували фантастичні властивості. Із його допомогою буцімто віднаходили скарби,відкривали шляхи до захованих незліченних багатств, відмикали чарівні замки.

За давніх часів первоцвіт мали за диво дійну рослину. Греки вважали, що в ньому приховано цілюще живло від усіх хвороб. Жерці-друїди варили з первоцвіту свій відомий «любовний» на­пій. Подібний трунок побутував у багатьох народів.

Первоцвіт дуже шанують у наших гірських краях — Карпа­тах. Рано навесні горяни прагнуть якнайшвидше відшукати рослину та прикрасити нею своє житло. Мандруючи до іншої країни, вони обов’язково беруть із собою засушені квітки перво­цвіту і зберігають їх як згадку про Батьківщину, про своїх рідних.

Tags:

Leave a Reply