You are here: Home > Лікарські рослини > Настурція лікарська

Настурція лікарська

Настурція лікарська, або водяна, хрін водя­ний з лікувальною метою вико­ристовують траву цієї рослини.Стебло в настурції лікарської порожнє, борозенчасте, лежаче (біля основи), пускає корені завдовжки від 10 до 60—100 см.

Листки пірчасторозсічені, розташовані на стеблі попарно, супротивно; один самий верхній листок на стеблі трохи округлий. Всі листки сидячі, виїмчасто-зарубчасті, черешкові. Квітки білі, в короткій китиці на верхівці основного стебла (не бокових).

Плоди — кругло-довгасті стручки з насінням Цвіте настурція лікарська з травня до вересня, збирають її (цілі рослини) під час цвітіння.Трава настурції лікарської містить у собі багато ві­таміну С і каротину та достатню кількість йоду (4—5 г на кілограм сухої трави), і саме тому, а також відповід­но до народного досвіду, цю  рослину й знають як про­тигнильний і протицинготний, кровоочисний і протиза­пальний засіб.

У народі для лікувальної мети настурцію лікарську вживають лише в свіжому вигляді, бо у висушеній траві цієї рослини, як помічено, втрачаються її цілющі вла­стивості.

Свіжий сік з трави настурції лікарської (по од­ній чайній ложечці, три рази на день) вживають при хворобах печінки, жовтяниці, при жовчнокам’яній хворо­бі, а також при каменях та піску в нирках і сечовому міхурі. Крім того, цей препарат вживають ще при гострому й хронічному запаленні нирок, при всіх видах катарів шлунка, а також як легкий проносний засіб.

Можна вживати не тільки сік з настурції лікарської, але й відвар з неї (обов’язково з свіжої трави), з розра­хунку 20—40 е на літр окропу в дозі по одній склянці, три рази на день. Таке вживання допустиме для від­новлення правильного обміну речовин при хворобах шкіри.

Як рослину, яка містить у собі вітамін С і каротин, настурцію лікарську рекомендують від цинги й недо­крів’я у формі салату з сирого молодого листя або як приправу у вареному вигляді. Це добрий і смачний діє­тичний засіб.

Зовнішньо для лікування опіку застосовують мазь з однієї—двох столових ложок соку з настурції на 50 г вершкового масла. При виготовленні цієї мазі треба старанно розтирати масло й сік, щоб ці складові частини добре змішалися.

У народі для боротьби з цингою вживають і самороб­ний сироп з соку настурції лікарської.

Leave a Reply