You are here: Home > Лікарські рослини > Мак снотворний, або городній

Мак снотворний, або городній

Мак снотворний, або городній з лікувальною метою використовують його цвіт, головки й насіння.

Найціннішим з усіх видів маку є снотворний, або городній мак. Цю рослину всі добре знають, тому нема потреби наводити тут до­кладний ботанічний опис її.

Лікарське значення снотворного маку зумовлюється наявністю в його молочному соку (опіумі) цінних алка­лоїдів, які часто застосовують у медицині, як болетаму­вальні, заспокійливі й снотворні засоби.

На Україні в народі використовують посівний мак (бідний на алкалоїди). Опіум — це молочний сік, що ви­тікає з надрізаної (ще зеленої) головки маку, швидко висихає й перетворюється на густу бурувато-коричневу масу. Вживати опіум рекомендується тільки за призна­ченням лікаря.

У народній медицині використовують не тільки молоч­ний сік маку, але й його квітки й насіння.

Свіжий сік з макових головок у народі застосовують від укусів комах; припарки з головок, а також з листя — від всякої ломоти і взагалі, як зовнішній болетамуваль­ний засіб.

Якщо насіння маку розтерти й розвести водою, то ви­ходить біла, схожа на молоко рідина, яку в народі нази­вають маковим молоком. Макове насіння входить також до складу глистогінних засобів.

Але найбільшу увагу приділяють квіткам маку, які для лікувальної мети краще збирати з дикого та з падалїшнього маку. Сушити пелюстки квіток треба в тіні, розкладаючи їх тоненьким шаром, щоб вони не попсу­валися.

Сухі пелюстки макових квіток, потерті на порошок, вживають при хворобах шлунка (особливо при катарах його) у вигляді простого відвару, а пелюстки, потерті на порошок і зварені на молоці або на меду, чи як настойку на  горілці — від всяких спазмів, від безсоння.

Відвар макових квіток на молоці вживають від кок­люшу й при корі (щоб спричинити висип) та від хвороб сечового міхура або сечівника, а також при дизентерії й проносі у дітей.

Відвар макових квіток на меду корисно вживати при посиленій (ненормальній) загальній пітливості.

Застосовувати ці засоби лікування в долікарський пе­ріод, коли це потрібно швидко, легко може всякий, у кого є напохваті заготовлені квітки й насіння маку, ці засоби цілком допустимі як безпечні й зручні для дітей.

Бажано, щоб наука перевірила й обгрунтувала цю на­родну лікувальну практику.

Способи застосування. Відвари квіток: 1) на воді або на молоці: 10,0—200,0; по одній столовій ложці, три рази на день, а від безсоння — за півгодини до сну;

2) на меду: розводять одну-дві чайні ложечки меду на склянку води, в цьому розчині кип’ятять протягом 5— 10 хвилин дві чайні ложечки порошку з пелюсток мако­вих квіток і потім вживають по одній чайній ложечці, три рази на день.

Настойка на горілці: 10,0; по 15 крапель, три рази на день, а від безсоння — за півгодини до сну.

Leave a Reply