You are here: Home > Лікарські рослини > Липа вузьколиста, або дрібнолиста

Липа вузьколиста, або дрібнолиста

Липа вузьколиста, дрібнолиста з лікувальною метою використовують її цвіт і листя.

Липа вузьколиста, або дрібнолиста — дерево з родини липових, яке мало чим відрізняється від широколистої липи. Досягає заввиш­ки до ЗО м, має темну, яка глибоко тріскається, кору на стовбурах і темно-сіру, з коричневим відтінком, кору на гілках.

Листки сидять на довгих черешках, нерівнобокі, серцевидні, з загостреною верхів­кою, по краях зубчасті. Квітки блідо-жовті, зібрані в пазушні пів­зонтики, сидять на загальному стебельці. При кожному суцвітті є довгасто-ланцетовидний, зрослий з квітконосом, приквітковий листок, який зберігається й при плодах.

Під час збирання цвіту ці листки зривають і використовують разом з квіточками. Плоди — однонасінні горішки, багаті на жирну олію.

У квітках липи міститься трохи слизу та ефірної олії, яка надає квітці приємного запаху, а також глюкозид, каротин і вітамін С, а в листках — дубильні речовини й фітонциди, тобто речовини, що вбивають бактерій.

У науковій медицині липовий цвіт (часто наполовину з малиною) використовують лише як потогінний засіб.

У народній медицині липовий цвіт використовують значно ширше. Крім того, що його використовують, як у науковій медицині, про;ти всякої простуди, його ще вжи­вають, оскільки в ньому є слиз, і при всяких внутрішніх запаленнях, кашлі, відхаркувальний і пом’якшувальний засіб, а також при болі й різі в животі (від запалення) як болетамувальний засіб.

Крім того, ліки з липового цвіту вживають, і також не без успіху, всередину при корі,  від судоми та при піску в нирках.

Зовнішньо насіння липи вживають або у формі по­рошку, або розтертим в оцті при кровотечах з ран, з но­са, рота і т. д.; бруньки або листя, потовчені на тісто, вживають як засіб, що пом’якшує при наривах. Камбій липи (тобто шар між лубом і деревиною) застосовують від опіків.

Взагалі за всі цінні якості липи, а їх вона має багато, у нас її дуже шанують, а в Німеччині її називають свя­тим деревом за її громовідвідну силу (тому під нею ма­ють там звичай ховатися під час грози).

Способи застосування. Відвар квіток: 20,0 — 200,0, або півтори столової ложки дрібно порізаних кві­ток заварити на склянці окропу й настоювати протягом 20 хвилин, процідити і вживати всередину по одній — дві склянки наніч (як потогінний засіб), а для полоскання додати на склянку відвару 5 г очищеної солі.

Leave a Reply